Döntést hozott az Alkotmánybíróság arról a beadványról, amit két oltásellenes szülő indított. A szülők korábban megtagadták a kötelező védőoltás beadatását a gyermeküknek, de a megyei járási hivatal kötelezte őket a rendelőben való megjelenésre, és egyben a gyámhivatal is eljárást indított ellenük. Az eljárás eredményeképp elrendelték a gyermek nevelőszülőknél történő elhelyezését - írja az Index .
A szülők először a Kúriához fordultak felülvizsgálatért, ám kérelmüket elutasították. Ezután tettek alkotmányjogi panaszt, kérve az ítélet alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését. A szülők azzal érveltek, hogy az oltatlanság nem veszélyezteti közvetlenül sem az életet, sem a gyermek fejlődését.
Ha megtagadják az oltást, kiemelhetik a gyereket
A panasz kivizsgálása után az Alkotmánybíróság nem találta megalapozottnak a szülők indítványát. Az Alkotmánybíróság megállapította hogy "a kötelező védőoltások beadásának jogszerű indok nélküli megtagadása esetén a szülők neveléshez fűződő joga korlátozható." Sőt: végső esetben a szülőknek a gyermeket súlyosan veszélyeztető, a hatóságokkal való együttműködést megtagadó magatartása esetén a gyermek családból való kiemelése is alkotmányosnak minősülhet.
A szülők nevelési jogának elvonása azonban csak ideiglenes lehet, tette hozzá a testület teljes ülése által egyhangúlag elfogadott határozat. Azt is kimondták:a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való jogának jogosultja a gyermek, míg kötelezettje elsődlegesen a család, másodlagosan pedig az állam.
A teljes cikket itt olvashatja el.