A svéd egészségügyi hivatal hétfőn tette közzé ajánlását arról, hogy a gyerekek mennyi időt tölthetnek képernyő előtt. Ennek alapján a kétévesnél fiatalabb gyerekeket minden képernyőtől távol kell tartani. A két- és ötéves kor közöttiek képernyő előtt töltött idejét napi egy órára kell korlátozni, a 6 és 12 év közötti gyerekek esetében pedig legfeljebb egy-két órára. A 13 és 18 év közötti fiatalok legfeljebb napi két-három órát tölthetnek képernyő előtt az ajánlás szerint.
„Az okostelefonok és más eszközök képernyőjének tartalma már hosszú ideje bejut gyermekeink életének minden területére” – mondta Jakob Forssmed egészségügyi miniszter a sajtónak. Rámutatott, hogy a 13 és 16 év közötti tizenévesek átlagosan napi hat és fél órát töltenek a képernyő előtt az iskolai órákon kívül. Hozzátette, így „kevés idő marad a csoportos tevékenységekre, a testmozgásra és a megfelelő alvásra”. Egyszersmind sajnálatát fejezte ki a Svédországban tapasztalható alvásválság miatt, megjegyezve, hogy a 15-16 éves középiskolások több mint fele nem alszik eleget.
A közegészségügyi ügynökség azt is javasolja, hogy lefekvés előtt a fiatalok ne férjenek hozzá a képernyőhöz, a táblagépeket és okostelefonokat éjszakára pedig tartsák távol a szülők a gyermekek hálószobájától. A kérdéskörrel foglalkozó tanulmányok szerint a képernyő előtt töltött túl sok idő károsíthatja az alvást, depressziós tünetekhez és a testi szükségletek figyelmen kívül hagyásához vezethet.