Évről évre csökken az abortuszok száma Magyarországon. 2010 és 2015 között a 22,9 százalékkal, vagyis 9273-mal csökkent, és eddig úgy tűnik, ez a trend figyelhető meg a 2016-os évre is, melynek első negyedévében további 4,1 százalékkal kevesebb nőn végezték el a terhességmegszakítást . A statisztikát azonban nem érdemes politikai ciklusokhoz kötni, elsősorban ugyanis nem a családalapítást szorgalmazó kormányzati intézkedések, sokkal inkább demográfiai változások hatása érzékelhető - írja az Index .
Egyre kevesebb a szülőképes korú nő
A KSH adatai szerint a rendszerváltás óta lényegében folyamatosan, évről évre csökken az abortuszok száma. Mindössze két kivételes év volt, amikor emelkedést mértek, utoljára 2008-ban volt ilyen. A 2010 és 2015 között mért csökkenés nagyságrendje sem különbözik látványosan a korábbi években látottaktól. A 2002 és 2007 közötti ötéves időszakban például 12 205-tel esett az abortuszok száma, ami akkor 21,8 százalékos csökkenést jelentett. 2015-ben 31 176 terhességmegszakítás történt az országban, ami az előző évihez képest 4,6 százalékkal kevesebb. Ha a 2000-es évhez viszonyítunk, akkor a tavalyi szám annak körülbelül a fele, az 1990-es évhez képest pedig az egyharmada, érzékeltette a trendet a KSH munkatársa, Branyiczkiné Géczy Gabriella.
A statisztikák mögött több ok is húzódik, és nem egyértelmű, hogy milyen arányban befolyásolják az abortuszok számát. Feltételezhetően az utóbbi években jelentősen nőtt az emberek egészségtudata, felelősségteljesebben használják a fogamzásgátló szereket , melyek piaca is kibővült. A terhességmegszakítások fogyásának egyik fő oka ugyanakkor a szülőképes korú, azaz a 15 és 49 év közötti nők létszámának a csökkenése. 1981 óta csökken a népesség Magyarországon, és ezzel együtt jár egy öregedési folyamat is, így világos, hogy csökken ennek a 15-49 éves korosztálynak a létszáma is. Ha csak az elmúlt 15 évet nézzük közel 270 ezerrel lettek kevesebben, ami 10,5 százalékos esést jelent. Ezen belül is a 30 év alatti korosztály fogyása volt a legjelentősebb.
Bizonyos rétegekben nőtt
A KSH szakembere ugyanakkor rávilágított: az abortuszok száma a szülőképes korú női népességhez viszonyítva is csökkenőben van: míg 1990-ben a korosztály 36 ezreléke átesett egy ilyen beavatkozáson, 2000-ben már csak 23, 2015-ben pedig 13,5 ezrelékének volt szüksége terhességmegszakításra. Ez igazolja tehát, hogy egyre tudatosabb a családalapítás és a fogamzásgátló szereket is felelősségteljesebben használják.
Legjelentősebb visszaesést a 25 és 39 év közötti nőknél tapasztaltak, ebben a korosztályban negyven százalékkal csökkent a terhességmegszakítások száma. Ennek ellenére még mindig a húszas éveikben lévő nők körében a leggyakoribb az abortusz. Egyre nő a hajadonok aránya is az abortuszon átesett nők között, közel 70 százalék volt 2015-ben. Ez persze azt is mutatja, hogy csökkent a házasok aránya Magyarországon, de a terhességmegszakítást különben is nagyobb arányban igénylik egyedülállóak. Azoknak a nőknek a többsége, akik megszakítják a terhességüket, 8 osztályt vagy annál is kevesebbet végzett, az ő arányuk kissé nőtt is az utóbbi időben.