Mindenkinél másképp zajlik
A gyász mindenkinél másképp zajlik. Vannak, akik eleinte dühöt éreznek, mások depresszióba zuhannak, megint mások valamivel könnyebben elfogadják a történteket. A szakértők szerint fontos, hogy felismerjük a saját érzéseinket, és időt szánjunk a fájdalom feldolgozására . Van, aki beszélni sem tud még elhunyt szerettéről, mert nem érzi erre késznek magát. Ha így van, mondjuk el előre a családnak, és kérjük meg őket, hogy idén legyenek ránk egy kicsit tekintettel.
Mások viszont szeretnének beszélni a veszteségükről, érzéseikről, illetve elhunyt szerettük kedvelt szokásai, hagyományai is minden addiginál fontosabbá válhatnak. Például ha valaki elvesztette az édesanyját, akinek a karácsony volt a legfontosabb családi ünnep az évben, akkor talán könnyebb a gyászolónak, ha ő is úgy élheti meg a karácsonyt, ahogy annak idején az anyukája.
Semmi sem kötelező!
De persze gyakoribb, hogy az ünnepek közeledése inkább nehéz és fájdalmas. Azt azonban a szakértők szerint is jó, ha tudatosítjuk magunkban, hogy semmi sem kötelező. Nem muszáj feltenni idén a karácsonyi dekorációt, nem kell áthívni minden rokont a szokásos karácsonyi vacsorára, sőt karácsonyt sem muszáj tartani. Idén ne erőltessük, ha nem megy!
Tegyünk másokért!
Sokakat megkönnyebbüléssel tölthet el, ha tesznek valamit másokért: adományoznak, pénzt ajánlanak fel elhunyt szerettük nevében egy szervezetnek, vagy önkéntesként segítenek valahol az ünnepek idején. Ha valami jót teszünk másokért, attól mi is jobban érezhetjük magunkat.
Ne legyünk egyedül!
Elveszíteni valakit magányossá tesz , de az még inkább, ha mindenki mással megszakítjuk a kapcsolatot, és hosszú időre egyedül maradunk. A Daily Mailnek nyilatkozó szakértők ez utóbbit senkinek sem javasolják, sőt inkább azt tanácsolják, hogy mindenképp maradjunk kapcsolatban a rokonokkal, közeli barátokkal vagy akár új ismerősökkel - ez ugyanis többet segíthet lelkileg, mint gondolnánk.
Nem örökre szól
És végül még két dolog, amit a szakemberek szerint mindig és minden helyzetben tartsunk szem előtt: a gyász nem örökre szól, illetve nem vagyunk egyedül.
Forrás: dailymail.co.uk