Átlagosan a 16 éven aluli gyermekek és fiatalok 3,6 százaléka nem kap kielégítő egészségügyi ellátást az EU területén, legyen szó akár megelőzésről, diagnosztikáról vagy kezelésről – derült ki az Eurostat közelmúltban bemutatott 2021-es felméréséből. Az egyszülős háztartásokban még magasabb, 5,3 százalékos az érintett gyerekek aránya. Megfelelő fogorvosi ellátáshoz a korosztály átlagosan 4,4 százaléka nem fér hozzá. Mindez jelentős emelkedést jelent a 2017-es kimutatásokhoz képest, amikor még csupán a gyerekek 1,6 százaléka maradt ellátatlanul, illetve a fogászat terén 2,6 százalékuk.
Az egyes tagországok között jelentős eltérések mutatkoznak a 2021-es statisztikában. Ausztriában és Luxemburgban például a 16 éven aluliak mindössze 3 és 4 ezreléke szenvedett hiányt az egészségügyi ellátásokban, szemben a lengyel gyerekek 7,3 százalékával. A listavezető Lengyelország mögött Lettország (6,4 százalék), majd Magyarország és Románia következik a sorban, utóbbi kettő egyaránt 4,7 százalékos aránnyal.
Magyarán itthon közel húszból egy gyermek nem kap kielégítő egészségügyi ellátást, fogorvoshoz pedig 7 százalékuk nem jut el az Eurostat adatai alapján. A hazai egyszülős háztartásokban még rosszabb a helyzet: az ezekben élő gyerekek 9 százalékának ellátása szenved hiányt, fogászati területen pedig a 16,1 százalékuké. Ez utóbbi Európa-szerte a második legrosszabb érték a romániai 18 százalék után. Összességében a problémák meglétében egyaránt szerepet játszhat például a kezelések megfizethetetlensége, a hosszú várólisták, a hosszas utazási idő vagy a közlekedési lehetőségek hiánya, továbbá a szülők munkahelyi elfoglaltságai miatti időhiány.