Sok szülő tapasztalhatja, hogy a gyerekek nyűgösebbek a kánikula idején. Ez persze nem is csoda, hiszen őket is megviseli az extrém hőség, nem csak minket, felnőtteket. Ilyenkor nagy fejtörést okozhat, hogy vajon mivel könnyíthetjük meg a kicsiknek ezt az időszakot, illetve hogyan előzhetjük meg a kiszáradást, vagy akár a hőgutát. Az alábbiakban ehhez adunk tanácsokat.
A Nemzeti Népegészségügy Központ (NNK) a közelmúltban megosztott a témában egy posztot , amelyben a következőket tanácsolják:
- Kisgyermekkel keressünk árnyékos helyeket.
- Kánikulában kevesebb időt töltsünk a szabadban mozgással.
- Sose hagyjunk gyermeket a parkoló autóban – még rövid időre se!
- A nagy melegben árnyékoljuk a lakást, amennyire csak lehet, éjjel pedig alaposan szellőztessünk ki.
- Csak anyatejjel táplált csecsemőt az átlagos 8-10 alkalomnál – igénye szerint – többször is mellre lehet tenni.
- A vegyesen táplált csecsemőket és kisgyermekeket pedig itassuk gyakrabban.
Mit és mennyit igyon a kisgyermek?
A szükséges folyadékbevitel a 2 év alatti gyermekek estében attól függ, hogy a kicsi kap-e még anyatejet vagy tápszert/tejitalt, és mennyit. 2-4 éveseknél azonban már 1 liter, 4-8 évesek esetében pedig 1,1-1,3 liter az optimális folyadékmennyiség napi szinten. A szakemberek szerint a gyerekekkel vizet, frissen facsart gyümölcslevet, joghurtot, illetve teát javasolt itatni, kerülni kell azonban a szénsavas, illetve a magas cukortartalmú üdítőket. Természetesen koffeines és alkoholos italokat is tilos adni a gyereknek!
A hőguta ellen is fontos védekezni
Egy másik, a hőguta tüneteiről és kezeléséről szóló posztjukban pedig arra hívták fel a figyelmet , hogy – az idősek, a sportolók és a szabadtéren fizikai munkát végző dolgozók mellett – a gyerekek is a legveszélyeztetettebbek közé tartoznak.
Megelőzés céljából ügyeljünk arra, hogy ne tartózkodjanak egyszerre túl sok ideig a napon a gyerekek, főleg 11 és 15 óra között. Ha mégis kimegyünk velük a szabadba, adjunk rájuk kalapot vagy valamilyen fejfedőt, és gyakran álljunk meg árnyékos helyen.
Ha a kisgyermeknél vörös, száraz bőr, magas (39 Celsius-fok feletti) testhőmérséklet és fejfájás jelentkezik, vigyük mielőbb hűvös helyre és próbáljuk meg lehűteni a testét, például vizes ruhás borogatással vagy langyos zuhannyal. Itassuk is meg enyhén sózott vízzel , ha pedig 1 órán belül sem javul az állapota, hívjunk hozzá orvost.
Ha viszont a hőterhelés már olyan súlyos, hogy izomgörcsöket, zavartságot és esetleg ájulást is okoz, akkor azonnal hívjunk mentőt. A segítség kiérkezéséig vigyük hűvös helyre a kicsit, kezdjük meg a lehűtését borogatással, valamint kövessük a mentésirányító telefonban adott utasításait.