A javuló eredmények megőrzésének egyik alapfeltétele az egész gyermekkoron átívelő gondozás, követés - mondta Dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának elnökhelyettese, az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója. A műszerpark korszerűsítésének folytatását kiemelt célnak nevezte, és jelezte, hogy az egyetem részt venne a kora- és újszülöttek számára szolgáló szervpótló centrum kiépítésében, ahol elsősorban koraszülöttek vesepótló terápiájára és hagyományos módszerekkel nem lélegeztethető gyermekek kezelésére lenne lehetőség.
Az egészségvédelem leghatásosabb és leginkább költséghatékony módszere a betegség minél korábbi életkorban történő megelőzése - mondta Dr. Szabó Miklós, az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika újszülött intenzív osztályának vezetője. Elmondta, hogy 2013 és 2016 között több mint 5 milliárd forintot költöttek orvosi műszerekre országszerte, és ennek is köszönhető, hogy 5,1 ezrelékről 3,9 ezrelékre csökkent a hazai csecsemőhalandóság.
Szerinte elsősorban az újszülöttek egészségével kapcsolatos adatgyűjtés fejlesztését, a család- és újszülöttbarát szülés és kórházi ellátás kiterjesztését, a legsúlyosabb állapotú újszülöttek és koraszülöttek jelenleginél centralizáltabb kórházi ellátásának megszervezését kell szem előtt tartani a további javulás érdekében.
Dr. Kovács Tamás, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának főtitkára komoly eredménynek nevezte a 4 ezrelék alatti csecsemőhalálozást . Mint mondta, a csecsemőhalálozás az egészségügyi ellátás színvonala mellett az adott ország általános civilizációs fejlettségére is utal. Úgy véli, hogy a javuló eredmények megtartásához elsősorban a koraszülések számának csökkentése, a koraszülöttek életkilátásainak és életminőségének további javítása, valamint a szoptatás támogatása és az anyatejjel táplált csecsemők számának növelése fontos - írja a semmelweis.hu .