A környezetszennyezés egyre súlyosabb terhet ró a Föld élővilágára, éppen ezért mind inkább előtérbe kerülnek azok a megoldások, amelyekkel elejét lehet venni a probléma további elmélyülésének. A tavalyi évben az Európai Parlament elfogadta a Körforgásos Gazdaság Akciótervet, amely a különféle termékek és anyagok újrafelhasználását, javítását és újrahasznosítását szorgalmazza az Európai Unióban. Kérdéses azonban, hogy vajon minden termék alkalmas-e erre – hívja fel a figyelmet a svédországi Göteborgi Egyetem közleménye.
Bethanie Carney Almroth és Daniel Slunge, az egyetem két kutatója a Journal of Hazardous Materials Advances című tudományos folyóirat augusztusi számában arról hozott nyilvánosságra egy tanulmányt, hogy a régi gyermekjátékok és tartozékaik nagy arányban tartalmazhatnak toxikus összetevőket, amelyek aztán rákot, DNS-károsodást, illetve későbbi életkorban termékenységi problémákat okozhatnak a gyerekeknél. E körbe tartoznak a ftalátok, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) leírása szerint az ipar elsősorban lágyítószerként alkalmaz, növelve a műanyagok rugalmasságát és élettartamát. Nem képeznek erős kémiai kötéseket, ezért a különböző termékekből hosszú ideig képesek felszabadulni. Emellett a kutatók szintén sok esetben találtak nagyobb mennyiségben rövid láncú klórozott paraffinokat a játékokban, amelyeket szintén lágyítóként, valamint égésgátlóként alkalmaznak a műanyaggyártásban.
A vizsgálatba összesen 157 különböző játékot válogattak be, köztük régi és újabb gyártású darabokat egyaránt. A kísérletben a kutatócsapat a termékek vegyianyag-összetételét határozta meg. Így derült fény arra, hogy a régi, egészen pontosan 2014 (a vonatkozó szabályozás szigorításának éve) előtt vásárolt játékok 84 százaléka tartalmazott az egészségügyi határérték feletti mértékben toxikus vegyületeket, szemben az újabb játékok között kimutatott 30 százalékos aránnyal. „A régebbi termékekben számottevően magasabb volt a mérgező összetevők koncentrációja. Például a régi labdák az össztömegük több mint 40 százalékát kitevő arányban tartalmaztak ftalátokat, ami az egészségügyi határérték 400-szorosa” – mutatott rá Bethanie Carney Almroth.
A hatályos európai uniós szabályozás – a 2009-ben közzétett Toy Safety Directive, avagy Játékbiztonsági Irányelv – értelmében az újonnan forgalomba kerülő játékokban a ftalátok tömegaránya nem haladhatja meg a 0,1 százalékot, a rövid láncú klórozott paraffinoké pedig a 0,15 százalékot. „Tanulmányunk azt jelzi, hogy az újrafelhasználás és újrahasznosítás nem minden esetben jó megoldás. Ahhoz, hogy előrelépjünk egy körfogásosabb gazdaság felé, tiltásokra és egyéb előírásokra van szükség, amelyek révén megszabadulhatunk a műanyagokból és egyéb anyagokból származó veszélyes vegyületektől” – emelte ki Daniel Slunge környezetközgazdász.