Önsegítő könyv karácsonyra: melyiket válasszuk?

Az, hogy számtalan kudarc és veszteség után képesek vagyunk lábra állni, csupán az emberi lélek öngyógyító mechanizmusának köszönhető. Ehhez nyújthatnak segítséget az ún. self-help könyvek, melyek karácsonykor még ajándéknak is jó ötletnek bizonyulnak.

Lehet, hogy Dunát lehet rekeszteni az öngyógyításra, önvizsgálatra buzdító, esetleg a lelki béke elősegítését célzó könyvekből, mégis kevesen tudják, igenis érdemes levenni őket a polcról. Ezek az írások ugyanis nem csupán azért népszerűek, mert agyonreklámozzák őket, hanem azért is, mert tényleg önerőnkből segítenek felállni, ha valami "összekócolódott" odabent. Ehhez persze saját munkánkra is szükség van - itt nem áll mellettünk szakember, csakis magunkra számíthatunk a javulás felé vezető úton.

Meglepné magát karácsonyra egy ilyen olvasmánnyal, de még hezitál? Gyakran esik pánikba bizonyos helyzetekben? Úgy érzi, nem ismeri önmagát kellőképpen? Nehezen dolgozza fel az elmúlt idők kudarcait, pénzügyi nehézségeit, a válságot? Esetleg van olyan ismerőse, aki segítségre szorulna, és neki keres valami kapaszkodót könyv formájában? Nem tudja, mit válasszon?

Segíts magadon, Isten is megsegít

Az öngyógyítás, önsegítés lényege, hogy belátjuk: saját küzdelmedként megélve, saját gondolatmenetünk, ha úgy tetszik, megvilágosodásunk segítségével juthatunk el a megoldáshoz, a jól-léthez. Természetesen itt nem a pszichiátriai, orvosi segítséget igénylő bajokról, így például a depresszióról , pánikról és szorongásról van szó (sok esetben ezek is javíthatók), hanem az olyan élethelyzetekről, amelyek ezeket megelőzhetik, de még csak olyan szintűek, hogy kellő önismerettel és lelki munkával magunktól is meggyógyulhatunk belőlük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A modern gondolkodású pszichológus és pszichiáter egyaránt azt vallja, hogy elsősorban megelőzni kell a bajt, ennek pedig egyik alternatívája, és talán legjobb útja, ha megtaláljuk a számunkra elérhető fogódzkodókat, technikákat. Például az önsegítő könyveket.

Amiért érdemes mellettük dönteni

Az önsegítő könyvek előnye, hogy otthon, magunkban, a pszichiáterre, pszichológusra és egyéb lelki segítőre (kineziológusra, coach-ra stb,) való pénzköltés nélkül kaphatunk kapaszkodókat, majd ha elsajátítottuk a technikákat, bárhol, bármikor elővehetjük, és a legváratlanabb pillanatban is alkalmazhatjuk őket.

Ezek a könyvek segítenek abban, hogy továbbgondoljuk, és a magunk módján megoldjuk a problémát. Kész receptet azonban nem kínálhatnak a teleírt oldalak, hiszen ugyanazon végponthoz több ezer út vezet. Az ilyen könyvek nagyfokú nyitottságot feltételeznek az olvasók részéről, a szkepszis, a kételkedés és a hitetlenség viszont megöli a benne rejlő lehetőségeket.

1. Esténként üljünk le a szeretteinkkel, és beszéljük meg, milyen örömök értek bennünket aznap. Ha nincs kivel megosztani, hívjuk fel valamelyik telefonos lelki segélyszolgálatot, ahol mindig akad egy segítő hang, aki meghallgat bennünket! 2. Vezessünk naplót, amelyben három-négy héten át leírjuk valamennyi boldog és kellemetlen pillanatunkat! A hetek múltával rá fogunk jönni, hogy a boldog pillanatok szinte gyöngyfüzérré állnak össze! 3. Egy pozitív gondolat "programozása" segít. Stresszes szituációban egy jól megválasztott gondolat ismételgetése ráállít a pozitív hozzáállásra. Ilyen lehet a "Képes vagyok a legjobbat kihozni magamból", "Belső derűmet senki nem veheti el", "Önálló vagyok és magabiztos!"

Típusok

Alapvetően háromféle önsegítő könyv van: az egyik az emberi dolgokat már-már szájbarágósan, teljesen közérthetően adja elő; ilyenek például az Osho-könyvek. Ezek bárkinek ajánlhatók, hiszen az önismeretben és a lelki fejlődésben elengedhetetlenek.

A másik típusra jellemző, hogy a pszichológus, a pszichiáter írja le eseteit, amelyek segítenek észrevenni, hogy nem vagyunk egyedül a problémáinkkal, és arra is ráébresztenek, hogy igenis van megoldás. A történetek - ha nem is minden ponton - de sokszor tükröt tartanak az olvasónak, aki a szakember javaslatait spontán magára is érvényesnek fogja tekinti életében, így fejlődni tud az olvasmány befejeztével, a saját problémáit végig tudja tekinteni a mintatörténetek segítségével.

A harmadik típus, amikor egy-egy ismert ember írja le saját történetét, megküzdésének fázisait, az ehhez használt eszközöket, nem elrejtvén az olvasó elől a buktatókat, mélypontokat sem.

Hogy válasszunk?

A szerzőket minden esetben érdemes lenyomozni az interneten, hacsak nem népszerű alkotókról, szakemberekről (pl. Csernus Imre, Feldmár András, Popper Péter stb.) van szó, ha külföldi könyvet választanánk, akkor pedig az lehet árulkodó, ha volt visszhangja határainkon túl is az írásnak. Érdemes lenyomozni, hogy az adott könyv nem kötődik-e valamilyen szektához, szélsőséges felekezethet vagy mozgalomhoz!

Népszerű self-help könyvek: az önismerettől a "mának élésig"

  • F. Várkonyi Zsuzsa: Tanulom magam, M-érték Kiadó, 2010.
  • Popper Péter: Lelkek és göröngyök - pszichológiai írások, Saxum Kiadó, 2005.
  • Dr. Csernus Imre-Pampuryk Péter: Felnőtt húsleves – élet- és ételérzések Jaffa Kiadó, 2010,
  • Büky Dorottya - Feldmár András: A barna tehén fia, Jaffa Kiadó, 2010.
  • Eckhart Tolle: A Most Hatalma a gyakorlatban, Édesvíz Kiadó, 2007.
  • Rhonda Byrne: A titok, Édesvíz Kiadó, 2007.; uő: A varázslat, Édesvíz Kiadó, 2012.
  • Szepes Mária: A mindennapi élet mágiája, Édesvíz Kiadó, 2006.
  • Müller Péter: Szeretetkönyv, Alexandra Kiadó, 2008.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra