Az örökbefogadásra várakozók egyre elfogadóbbak a gyermekek nemét, életkorát és egészségi állapotát tekintve. Volt már példa három testvér együttes örökbefogadására, de könnyebben találnak szerető családra a fogyatékossággal élők, illetve a tartósan beteg gyermekek is – mutatott rá Hornung Ágnes a Családbarát Magyarország Központ és az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat budapesti fórumán.
Nincs különbség
Az államtitkár szerint Magyarországon évente mintegy ezer gyermek örökbefogadási eljárása zajlik. Ez a szám az elmúlt két évben a koronavírus-járvány miatt kismértékben csökkent, de idén várhatóan ismét eléri, sőt, akár meg is haladhatja az ezres nagyságot. Hornung Ágnes azt mondta, az állam feladata megfelelő támogatásban részesíteni az örökbefogadást választó családokat. „Számunkra nincs különbség azon családok között, amelyeket a vér szerinti kötelék vagy az örökbefogadási eljárás sikere köt össze” – hangoztatta, hozzátéve, az örökbefogadó családok ugyanolyan támogatásban részesülnek, mint mások.
Az örökbefogadás módszertana
Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője is felszólalt az eseményen, és arról beszélt, hogy ők dolgozták ki az örökbefogadás egységes módszertanát. Leszögezte továbbá, hogy ennek szakmai alapjait a család- és szociálpolitikai intézet által 2013-ban kidolgozott hét szakmai szabályozó és az örökbefogadás utánkövetésének módszertani útmutatója adta. E módszertan hiánypótló tartalmával más szintre emelte a családbarát központ örökbefogadáshoz kapcsolódó munkáját.
Emellett a kutatásban feltérképezték az örökbefogadás intézményrendszerét és az örökbefogadásban érintettek szerepét Magyarországon. Kiemelten vizsgálták azt is, hogy milyen az örökbefogadó családok viszonyulása a roma származású, a krónikus betegséggel vagy fogyatékossággal élő gyerekekhez. A kutatások eredményeiről később a konferencián számolnak be – közölte Szuromi-Kovács Ágnes.