Ha a szülők elnyomják a negatív érzelmeket és felerősítik a pozitívakat, az nemcsak egészségükön ronthat, hanem a minőségi gyerek-szülő viszonyt is károsíthatja.
Mindezt két vizsgálat bizonyítja: egy kísérleti és egy tíznapos empirikus vizsgálat során a kutatók a fent említett mechanizmusokat vizsgálták: a negatív érzelmek elnyomását, illetve a pozitív érzelmek felerősítését. Dr. Bonnie Le, a kutatás vezetője szerint a szülők kevésbé érezték magukat hitelesnek, érzelmi hogylétük pedig gyengült a gyerek-szülő kapcsolat minőségével együtt, illetve kevésbé is reagáltak gyermekeik igényeire és szükségleteire, amikor elnyomták negatív érzelmeiket.
A második kísérletben 118 szülővel töltettek ki egy tíznapos időszak alatt egy gondoskodással és gyermekneveléssel kapcsolatos kérdőívet. Az erre kapott válaszok szintén hasonló lelki beállítódásról árulkodtak: azon szülők, akik nem “engedik ki” negatív érzelmeiket, úgy érzik, hogy kevésbé hitelesek. Itt érdemes hozzátenni, mondják a kutatók, hogy “nagyobb ára van” annak, hogy pozitív érzelmeinket felerősítsük, hiszen extra terhelést kell elviselnünk azért, hogy gyermekeink jó ingereket kaphassanak.
Ez pedig a legfontosabb tétje a gyermeknevelésnek: gyermekünk mit lát rajtunk, mit tanul meg viselkedésünkből , mihez szokik hozzá. A későbbi kutatásoknak kalkulálniuk kell azzal a lelki terheléssel is, amely a szülők ezen irányú “áldozatát” jellemzi, mondják a kutatók.
A University of Toronto kutatói ezzel kapcsolatban publikálták kutatási eredményeiket a Personality and Social Psychology Bulletin márciusi számában.