Az év bármelyik szakaszában lehetünk fáradtabbak és rosszkedvűbbek a megszokottnál, télen azonban jellemzően több embert érintenek ezek a panaszok. A napsütéses órák száma ilyenkor jóval kevesebb, a hőmérő higanyszála pedig ritkán távolodik csak el a negatív tartománytól. Lecsökken a szabadban végezhető programok száma is, az ember sokszor a négy fal közé zárva érzi magát. Táplálkozásunkból pedig az idényzöldségek és -gyümölcsök fogyasztása is visszaszorul, ami miatt szervezetünk feléli a vitamintartalékait. Érthető tehát, hogy ezekben a hónapokban fáradtabbak és kedvtelenebbek vagyunk: a jelenséget szezonális depresszióként ismeri a szakirodalom. De mit tehetünk a panaszok enyhítéséért?
A szezonális depresszió jelei
A szezonális depresszió - a fent felsorolt okokból kifolyólag - általában télen jelentkezik, előfordul azonban, hogy valakinél éppen a nyári hónapokban jelentkeznek a panaszok, mert az évszakváltozás számukra abban az időszakban okoz gondot. A diagnózist azonban megnehezíti, hogy a szezonális depresszió tünetei kevésbé specifikusak, és számos más panaszra is utalhatnak krónikus fáradtság szindrómától ( CFS ) alacsony vércukorszinten át például bipoláris zavarig. Abban az esetben gyanakodhatunk szezonális depresszióra, ha az alábbi tüneteket tapasztaltuk.
- A depressziós vagy éppen mániás szakasz specifikusan egy évszakhoz kötve jelentkezett legalább két éven keresztül.
- Az adott időszakot leszámítva egész évben tünetmentesek vagyunk legalább két évig.
- Életünk során több alkalommal jelentkezett az adott időszakban depresszió vagy mániás állapot, mint ahányszor tünetmentesnek bizonyult.
A szezonális depresszió így kezelhető
Mivel a panaszok szezonálisak, az érintett időszak elmúltával a tüneteknek is gyorsan javulniuk kell. Az érintetteknek azonban ezt az időszakot sem kell végigszenvedniük: íme néhány tanács, amellyel javíthatunk az állapotunkon!
A napfényes órák száma a téli hónapokban igen alacsony, így használjunk ki minden alkalmat, amelyet a szabadban tölthetünk! A napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben, amely nemcsak csontjaink egészségének biztosításában és az immunrendszerünk megfelelő működésében játszik szerepet, de a szerotonint, vagyis a "boldogsághormont" is fokozza. Ez a hormon szükséges például ahhoz, hogy boldognak, kiegyensúlyozottnak és motiváltnak érezzük magunkat.
Segíthet az is, ha aktívak maradunk az érintett hónapokban. Hetente legalább három alkalommal iktassunk be a napirendünkbe 30-40 perces mozgásformát: ez a futástól a fitneszen át a küzdősportokig bármi lehet, amit szívesen végzünk.
Megfelelő hosszúságú és minőségű alvás nélkül napközben sem lesz energiánk, ami nemcsak a sportolásban gátol, de munkahelyi aktivitásunk és hangulatunk is kárát látja. Hagyjunk hát elég időt a pihentető alvásra - persze, egyénfüggő is, hogy kinek mennyi elég.
Forrás: WebMD