A szakértők általában minimum 30 percnyi közepes intenzitású mozgást javasolnak heti három alkalommal. Ennyi már elég lehet, hogy jótékonyan hasson az egészségünkre. Ha azonban ez a mennyiség lecsökken vagy teljesen elmarad, akkor már néhány nap után depresszív tünetek jelentkezését okozhatja az arra hajlamosaknál. Egy-két hét után pedig szinte mindenki a kedélyállapotának romlását tapasztalhatja és olyan tüneteket észlelhet magán, mint a kedvetlenség, az ingerlékenység, az állandó pesszimizmus vagy a gyakori szomorúság.
A dolog ellenkezőjét, vagyis hogy a depresszió enyhítésében hatékony segítség lehet a sport, már korábban is számos kutatás igazolta. Ennek elsősorban az az oka, hogy a mozgás során endorfin termelődik az agyban, ezért az edzés után eufória és elégedettség tapasztalható. Ennek a plusz endorfinlöketnek a megszűnése, illetve tartós hiánya már igen rövid idő alatt mérhető változásokat okoz a kedélyállapotban.
Ha pedig hozzávesszük, hogy a mozgásban szegényebb életmód gyakran hízást is eredményez, aminek általában kevesen örülnek, még inkább érthető, hogy miért is lesz tartósan rosszabb a kedvünk, ha nem járunk rendszeresen mozogni.
Természetesen ez nem jelenti, hogy a depresszió egyértelmű oka a túl kevés mozgás, csupán, hogy egészen biztosan van kapcsolat a kettő között. Éppen ezért fontos, hogy minél többen tudjanak arról, hogy az egészséges és fitt fizikai, mentális és érzelmi állapotok nagyban függnek egymástól.
Forrás: webmd.com