„A depresszió világszerte egyre jobban terjed, és hatalmas terhet ró az emberekre, a munkahelyekre és az egészségügyi ellátórendszerekre egyaránt. Ez az új kutatás azonban bizonyította, hogy a kiegyensúlyozott, boldog hangulat a baráti társaságokban jelentős mértékben csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét, és meggyorsíthatja a gyógyulást is” – mondta Frances Griffiths professzor, a University of Warwick kutatója.
A kutatásba amerikai középiskolásokat vontak be, és egy matematikai formulával modellezték, hogy terjed-e a depresszió egyik barátról a másikra. Mintegy 2000 tinédzser kapcsolatait tanulmányozták, és azt is vizsgálták, hogy az egyes egyének hangulata hogyan hat mások hangulatára. Hasonló módszereket használtak, mint amelyekkel a fertőző betegségek terjedését elemzik. A tiniket két csoportba osztották aszerint, hogy mutattak-e depresszióra utaló jeleket vagy nem.
„Azt eddig is tudtuk, hogy a barátságok milyen fontosak egy tinédzser számára, most viszont egy újabb indokot kaptunk arra, hogy a barátságok, ismeretségek kialakulását bátorítsuk, elősegítsük. Ha valakinek van egy depressziós barátja, az nem jelent rá nézve veszélyt, viszont a depresszióban szenvedő számára akár a gyógyulást is jelentheti egy jó kapcsolat” – mondta Edward Hill matematikus, a kutatáshoz kapcsolódó tanulmány vezető szerzője.
A szakemberek szerint érdemes megfontolni azt, hogy minél több lehetőséget biztosítsunk a fiataloknak új barátságok kialakításához, például ifjúsági klubok, közösségi programok megszervezésével. Ez jelentős mértékben csökkenthetné a depresszió kezelésére fordított összegeket, így a depresszió megelőzése, kezelése olcsóbb, hatékonyabb és kisebb kockázatú lehetne.
A kutatás eredményeiről a Proceedings of The Royal Society című tudományos lapban számoltak be.