A lap a Nielsen piackutató adataira hivatkozva azt írja, 2018 szeptembere és 2019 augusztusa között 105 ezer doboz vény nélkül kapható antidepresszánst értékesítettek Magyarországon. Ezek összértéke 156 millió forint. Ez értékben 48 százalékkal, mennyiségben pedig 26 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A Nielsen szerint az éves forgalom 30 százaléka október és december között jelentkezik. A készítmények háromnegyedét drogériákban adják el, a gyógyszertárak forgalmát nem méri a cég.
Mit kell tudni az antidepresszánsokról?
Ahogy már korábban is megírtuk , sokan szembesülnek azzal, hogy a mentális betegségekre a kívülállók úgy tekintenek, mint egy fülgyulladásra. Azt gondolják, aki elment orvoshoz, az kapott gyógyszereket, és egy-két héten belül jobban is lesz. Ez azonban nem így van: az antidepresszánsok nem máról holnapra fejtik ki a hatásuka.
Fontos, hogy a gyógyszer szedésének megkezdésekor fogadjuk el, hogy nem vagyunk jól. Amikor felütik a fejüket az olyan kínzó gondolatok , mint például a "mikor leszek végre megint normális?", jelenjen meg a szemünk előtt egy pillangó bábja, amelynek még várnia kell arra, hogy gyönyörű lepke lehessen belőle. Tudatosítsuk magunkban újra és újra, hogy a gyógyulás időbe telik, de minden rendben lesz.
Az orvos szerepe
Sok múlik a megfelelő orvos kiválasztásán is. A mentális betegségek esetén különösen fontos, hogy az adott szakember csak átnyújt-e egy receptet, vagy képes-e valóban empatikusan viszonyulni a pácienséhez. Egy biztos, senkinek sem szabad magára vennie, ha az orvos nem kedves vele, netán nem részesíti őt kellő figyelemben. Nem kell bánkódni vagy mérgelődni emiatt, inkább érdemes másik szakembert keresni.