A ketamint a 60-as években fejlesztették ki, először Belgiumban engedélyezték állatorvosi használatra, ezért nevezik a köznyelvben egyszerűen lónyugtatónak - idézi fel az index.hu . A 80-as években a WHO engedélyével már embereken is alkalmazták, még gyerekeket is bódítottak vele. A vietnámi háború idején előszeretettel helyettesítették vele a morfiumot, mert nem hatott károsan a szívműködésre és hűteni sem kellett - így a dzsungelben katonák tömegei álltak be tőle.
A hetvenes-nyolcvanas években a drogpiac főszereplőjévé vált, a legkülönfélébb kiszerelésekben lehetett ketamint kapni a drogpiacon, így megjelentek a tabletták, kapszulák, porok, kristályok, oldatok és injekciók is. Egész iparág épült az illegális beszerzésre, legtöbbször állatklinikákat raboltak ki a ketaminkészletért. A szer népszerűsége a 2000-es években teljesedett ki igazán, mert jóval olcsóbb, mint a heroin vagy a kokain.
Manapság Kína a világ legnagyobb ketamintermelője - és egyben -felhasználója is. Az USA-ba mexikói drogkartellek közvetítésével érkezik a szer, amely mára korántsem olyan tiszta, mint amilyet az állatkórházi lopások idején terítettek. Szinte minden ketaminkészítményt más anyagokkal ütnek fel, hogy módosítsák a hatását, illetve csökkentsék az előállítási költségeket.
A depresszió és a ketamin
Az már korábban is bizonyított volt, hogy depressziós betegeket is lehet vele gyógyítani, de az intravénás használatot nem támogatták az egészségbiztosítók, így csak rendkívül drágán lehetett hozzájutni a magánklinikákon. A legújabb engedélyezett készítmény azonban nemcsak abban különbözik, hogy a biztosítók finanszírozzák, hanem abban is, hogy orrspray formában adják.
Az engedélyt azért kaphatták meg, mert bizonyítani tudták, hogy sok beteg, aki korábban a hagyományos gyógyszerekkel történő kezelések után visszasüllyedt a depresszióba, meggyógyult. A ketamin Magyarországon is használatos a pszichiátriákon - kizárólag terápiarezisztens betegnél injekciós kúra formájában.