A kutatásban azt is vizsgálták, miért okoz ez az agyi gyulladás motoros és tanulási zavarokat, és kiderült, hogy a kannabisz olyan immunsejteket aktivál, amelyek lényeges szerepet játszanak a cerebellum nevű agyi terület működésében.
A júliusi számában megjelenő kísérletükben a barcelonai Pompeu Fabra Egyetem kutatói delta9-tetrahidrokannabinolt (THC), a marihuána hatóanyagát adták egereknek hat napig. Ezután az állatoknak koordinációs feladatokat kellett végezniük, és azt is vizsgálták, képesek-e társítani a szemükbe fújt levegőt egy ezt megelőző hanggal. A THC-t kapott egerek mindkét típusú tesztben rosszabbul teljesítettek.
A kutatók azt is kimutatták, hogy a THC aktiválja a cerebellumban lévő immunsejtek, a mikrogliális sejtek működését. Ezek a sejtek aztán gyulladást váltottak ki a cerebellumban, és ez okozta a tanulási és koordinációs zavarokat. Ezek a zavarok azonban elmúltak, amikor a kutatók egy olyan gyógyszert alkalmaztak az egerekben, amely megakadályozza a mikrogliális sejtek aktiválódását. Az eredmény a szakértők szerint érdekes új terápiás módszerekhez vezethet a marihuána mellékhatásainak kezelésében. A kutatást vezető Andrés Ozaita azt is hozzátette ugyanakkor, hogy ezek a mellékhatások általában azonnal elmúlnak, amint az egerek nincsenek többé kitéve a THC-nek.
A marihuána krónikus használata köztudottan csökkenti a kannabinoid receptorok számát az agyban. Ozaita szerint a receptorok csökkent száma váltja ki végül a mikrogliális sejtek aktiválódását. Az agyi gyulladáson kívül egyébként a marihuána-fogyasztást az alacsonyabb IQ-szinttel és a skizofrénia megnövekedett kockázatával is összefüggésbe hozzák.