A tudósok drogfüggő patkányokat és majmokat megvizsgálva rájöttek, hogy a kinurénsav nevű anyag tompítja a marihuána aktív összetevőjeként számon tartott THC függőséget okozó hatásait . A kinurénsav ugyanis blokkolja azokat a receptorokat, amik segítik a dopamin által kiváltott pozitív érzések áramlását.
"Tudjuk, hogy a drogfüggőség minden esetben akár a heroinfüggőség miatt , a marihuánafüggőségnek jelenleg nincs ismert kezelési módszere.
Hogy kiderítsék, a kinurénsav valóban képes lehet-e segíteni a marihuánafüggőségen, Schwarcz és kollégái olyan gyógyszert adtak a kísérleti patkányoknak és majmoknak, ami jelentősen megnövelte a kinurénsav-szintjüket. A kísérletben részt vevő állatok ezek után egy kar meghúzásával annyi THC-t, vagy más szintetikus drogot adhattak be maguknak, amennyit csak akartak. A című tudományos szaklap október 13-ai online kiadásában napvilágra került kutatási adatok szerint a rágcsálók és a majmok jóval kevesebb kábítószert adtak be maguknak a kísérlet során, ahhoz képest, amikor csak a dopamingátlókat szedték.
Az eredmények szerint a megnövelt kinurénsav-jelenlét megakadályozta, hogy az állatok visszatérjenek régi drogfogyasztási szokásaikhoz. "Rájöttünk, hogy képesek vagyunk csökkenteni a dopamin-szintet, és ettől a kísérleti állatok másképp kezdenek el viselkedni - nem esnek vissza, és nem kezdenek el újra marihuánát fogyasztani" - nyilatkozta Schwarcz professzor.
Bár az eredmények ígéretesek, a kutatási adatokat emberek esetében is igazolni kell. Emellett természetesen az is elképzelhető, hogy ez az új szer azokra az agyi területekre is hatással van, amik nem játszanak szerepet a marihuánafüggőség kialakulásában.