Az alkoholtól ezért pirosodik ki az arcunk

Van, akin egyáltalán nem látszik, ha sokat ivott, más orcája pedig már 1-2 koktéltól is rózsaszínben pompázik. Vajon miért reagálunk ennyire különbözőképpen az alkoholra?

Tény, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás emeli a vérnyomást, de téves az a hétköznapi elmélet, miszerint a magas vérnyomás jele, ha iszogatás közben kipirul az arcunk. Egyre több orvosi kutatás támasztja alá ugyanis, hogy a háttérben más, részben genetikai okok húzódnak.

Így öregít az alkohol Az alkoholfogyasztás jelentősen felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat. A szeszes italok rendszeres fogyasztása közvetlenül hat a test különböző részeire, sőt, még a mentális egészségünkre is. Részletek itt !

"A kipirult bőrrel a testünk azt jelzi, hogy elérte azt a határt, ami után már nem tudja megfelelően megemészteni az alkoholt - magyarázza dr. Amativa Dasgupta, a Texasi Egyetem Egészségtudományi Karának professzora. - Az alkoholt a szervezetünk acetaldehidre bontja le, és ha ez a folyamat megakad, az arcunkon található hajszálerekbe több vér jut, amitől azok kitágulnak és piros foltot rajzolnak a bőrre."

Van, akinek a szervezete már egyetlen pohár italtól is besokall. Fotó: iStock
Van, akinek a szervezete már egyetlen pohár italtól is besokall. Fotó: iStock

Egy átlagos ember ezt a határt például akkor lépi át, ha egy óra leforgása alatt megiszik két pohár bort. Ez már olyan gyors tempó, amit nem tud követni az emésztésünk, mert nem képes ilyen gyorsan lebontani acetaldehidre az alkoholt. De megfigyelték, hogy vannak olyan népcsoportok, amelynek tagjai ennél jóval kevesebb alkoholra is érzékenyen reagálnak.

<strong>Génekbe kódolva</strong>

Ennek hátterében az áll, hogy az alkohollebontás első lépését az alkohol-dehidrogenáz (ADH) nevű enzim katalizálja, amit egy meghatározott gén kódol. "Kutatásokból kiderült, hogy a kelet-ázsiai emberek egy olyan génvariánst hordoznak, ami az alkoholt jóval gyorsabban dolgozza fel. Az ő emésztésük akár százszor gyorsabban is képes előállítani az acetaldehidet, az pedig így lassabban ürül ki a véráramukból, és a felhalmozódás miatt gyakoribb náluk a kipirosodott arc koccintgatások után" - mondta az orvosszakértő.

A kipirult bőrnél azonban jóval kellemetlenebb tüneteket is okozhat az alkohol azoknál, akik ezzel a génvariánssal rendelkeznek. Szapora szívverést, hányingert, fejfájást, keringési zavart tapasztalhatnak akár már egyetlen koktél vagy más szeszes ital elfogyasztása után.

Forrás: The Healthy

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzet, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Délutántól - elsősorban a Kelet-Dunántúl tágabb térségében - egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 27 fok között alakul, de néhol egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra