A dohányzás komoly tüdő, szív- és érrendszeri problémákat és potenciazavart okozhat, jelentősen megnöveli a rák kialakulásának kockázatát, emellett a fogakon és a bőrön is csúnya nyomot hagy. Emellett az egyre növekvő árak miatt anyagilag sem mindegy, hogy lemond-e valaki a napi egy, vagy több doboz cigarettáról.
Fejben dől el
A sikeres leszokáshoz mindenekelőtt akaraterőre van szükség. Fejben kell elhatározni, a döntéshez vezető okokat számba véve és önmagunkat időről időre megerősítve, hogy nincs szükségünk dohányra. Ha az elhatározás megvan, bizonyos szokásokon is változtatni kell, hiszen az olyan helyzeteket - stresszes környezet, közös kávézás a barátokkal stb. - amelyekhez eddig hozzátartozott a füstölgés , ezen túl nélküle kell kezelni. Így például ha lazításra és pihenésre használta eddig a cigarettát, érdemes ezeket a szüneteket továbbra is megtartani, de töltse el máshol és mással ezt az időt. Például igyon vizet vagy gyümölcslevet.
Az első időszakban érdemes gyakori programokat szervezni, hogy az új élményekkel elterelje gondolatait a cigarettáról. A leszokás sikeresebb lehet, ha ezzel együtt életmódváltásba kezd: ha korábban például esténként a kertben dohányozva elmélkedett, kapjon fel futócipőt, és ebben az időben sétáljon, vagy kocogjon egyet!
Hatásosabb lehet a leszokás, ha egy közeli ismerőssel közösen vágnak neki. Így tudják egymást ösztönözni és kitartásra buzdítani.
Tippek a kitartáshoz
Az is fontos, hogy mindezt ne lemondásként élje meg, hanem új lehetőségként. Teljesítményéért időről időre jutalmazza meg magát! A korábban cigire költött pénzből vásároljon magának valami!
Olyankor pedig, amikor elviselhetetlennek érzi a sóvárgást, fogadja meg alábbi tanácsainkat:
- A késztetést arra, hogy rágyújtson, elűzheti, ha egyszerre megiszik 2-3 pohár vizet
- Gondoljon a leszokás óta el nem szívott cigarettákra, és gratuláljon magának!
- Idézze fel magában azokat az okokat, amiért a leszokás mellett döntött és gondolja át, eddig is mennyi előnye származott abból, hogy nem gyújtott rá