Minél több mutáció alakul ki egy sejtben, annál nagyobb a valószínűsége, hogy daganatossá válik. A dohányzásról való leszokás után ezek a károsodások egész életünkben megmaradnak, ennek ellenére látható pozitív változás következik be a leszokók állapotában - ismertette a szakember. Példaként említette, hogy pár héten belül megszűnik a köhögés, mert a tüdőben megmaradt egészséges sejtpopulációk terjedni kezdenek.
Ezért kell leszokni a dohányzásról
Mint azt korábban megírtuk , a dohányzás felborítja a sejtek alapvető működését, 10-15 évvel megrövidíti az életet, és számos egyéb káros szövődménye ismert. A leszokást követően pár évvel azonban már kisebb az infarktus és a stroke kockázata, valamint a tüdő állapota is javulásnak indul.
Már 20 perccel az utolsó szál elszívása után normalizálódik a vérnyomás és a pulzus, illetve tisztulni kezd a tüdő, 72 órával később pedig már könnyebb a légzés. Ennek oka, hogy a hörgők jobban kinyílnak, így több oxigén jut a szervezetbe. A tüdőkapacitás is növekedni kezd. Egy év után a tüdő jóval egészségesebb lesz, szebb lesz a bőr, és teljesen megszűnik a cigaretta okozta köhécselés, öt év után pedig a tüdőrák kialakulásának rizikója is a felére csökken.