Úgy tűnik, a bezártságnak – amit az elmúlt években a kelleténél jóval többször el kellett viselnünk annak érdekében, hogy sikerüljön megállítani, vagy legalábbis lelassítani a vírus terjedését – pozitív következményei is voltak. Egy friss kutatás szerzői azt állítják, a kényszerű otthonlét kreatívabbá tett minket - írja a New York Post .
Több szabadidő, több kreativitás
A Frontiers in Psychology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint egyértelműen a több szabadidő és több lehetőség vezetett – ahogy ők fogalmaznak – az „általános pozitív változáshoz a kreativitásban”. Tehát a körülmények változása kedvezett annak, hogy sokan újragondolják a szokásaikat.
A tudósok 380 francia anyanyelvű alany bevonásával végzett kutatásukban arra jutottak, hogy bár a lezárások lelkileg elég megterhelőek voltak (mint erre más tanulmányok is rávilágítottak), az alanyok mégis úgy érezték, kreatívabbá váltak.
A kutatók még egy összefüggést kiemeltek: minél jobban érezték magukat az emberek, annál kreatívabbnak gondolták önmagukat. De vajon azért érezték jobban magukat, mert kreatívabbak lettek, vagy a boldogság tette őket kreatívabbá? Erre a kérdésre egyelőre a szakértők is keresik a választ.
Új hobbik a bezártságban
Sokan fordították arra a megnövekedett szabadidejüket, hogy új hobbikban mélyedjenek el. Ezek közül a legnépszerűbbek a tanulmány szerzői szerint a főzés, a festés, a varrás, a kertészkedés , a különböző dekorációs időtöltések és a zenélés voltak.
Persze, korántsem mindenkiből hozták ki az alkotókedvet a lezárások: akik nehéz helyzetbe kerültek a koronavírus gazdasági következményei miatt, azok úgy érezték, túl sok gonddal kell szembenézniük, ami megakadályozza őket az alkotásban.