A nárcisztikus személyiség általában egy gyenge, önmagát szégyellő belső ént igyekszik elfedni a külvilág felé sugárzott magabiztosság és arrogancia révén. Mindig magát helyezi a középpontba, és elvárja a megkülönböztető bánásmódot, a figyelmet. A személyiségzavart nem mindig egyszerű azonosítani - a WebMD cikke összegyűjtött néhány fontos tudnivalót róla.
A klinikai értelemben vett patológiás nárcizmus olyan személyiségzavart jelöl, amelynél az érintett fő problémája, hogy önbecsülése különböző vetületeit nem tudja egyben tartani, emiatt pedig önértékelését nem képes kiegyensúlyozottan szabályozni. Kialakulásának pontos háttere nem ismert, de a kutatók több olyan tényezőt is azonosítottak, amely szerepet játszhat a kialakulásában.
- Nevelés: egyaránt hozzájárulhat a kialakulásához a túl szigorú, illetve túlságosan elhalmozó nevelés.
- Genetika: a nárcizmus összefüggésbe hozható bizonyos genetikailag öröklött jegyekkel.
- Neurobiológia: többféle összetett agyi folyamat eredményezheti ezt.
Ezek a jelek utalhatnak nárcizmusra
A nárcisztikus személyiségek kezdetben nagyon bájosnak és karizmatikusnak tűnhetnek. Jellemzően szeretik olyan emberekkel körbevenni magukat, akik táplálják az egójukat. Rengeteg kapcsolatot építenek ki annak érdekében, hogy megerősítsék az önmagukról alkotott képet - még akkor is, ha ezek a kapcsolatok felületesek. Van ugyanakkor néhány olyan tulajdonság, amely általánosan jellemző a személyiségzavarral élőkre. Ezek a következők:
Felsőbbrendűségi tudat
Általánosan jellemző a nárcisztikus emberekre az a képzet, hogy jobbak a körülöttük élőknél és különleges bánásmódot érdemelnek. Úgy érzik, a szabályok nem, vagy máshogy vonatkoznak rájuk, és mindenkitől engedelmes viselkedést várnak.
Manipulatív viselkedés
A nárcizmus másik gyakori vonása a manipulatív vagy irányító viselkedés. A személyiségzavarral rendelkező egyén eleinte megpróbál a kedvedben járni és lenyűgözni, de végül mindig a saját igényei lesznek az elsők. Sokszor kizsákmányol, kihasznál más embereket annak érdekében, hogy megszerezhessen valamit.
Igényli az állandó elismerést
A nárcisztikus személyiségtípust élteti az állandó dícséret és elismerés. Szeretik azt is érezni, hogy megbecsülik az egójukat.
Az empátia hiánya
Az empátia hiánya a nárcizmus másik gyakori jele. Az érintett nem hajlandó vagy nem tudja átérezni más emberek helyzetét, vágyait vagy érzéseit. Ez azt is megnehezíti, hogy felelősséget vállaljanak saját viselkedésükért.