Életünk során folyamatosan a döntéseink lehetséges következményeit értékeljük, amelyeket végül a rendelkezésünkre álló információk alapján hozunk meg. De vajon mennyire vagyunk biztosak a döntéseinkben? A bankároknál például ez a képesség nagyon fontos, hiszen választásaikkal az ügyfeleik pénzét kockáztatják.
A University College London Wellcome Trust Agyi Képalkotó Központjának kutatói Ray Dolan professzor vezetésével rámutattak arra, hogy az agynak bizonyos területei kapcsolatban állnak azokkal a mechanizmusokkal, amelyek kiszámítják és értékelik az előttünk álló döntéseket, valamint felmérik, mennyire vagyunk magabiztosak azokban, hogy végül képesek legyünk azt a döntést meghozni, amit akarunk.
A kutatók a vizsgálatok során funkcionális mágneses rezonanciás eljárást (fMRI) használtak 20 olyan éhes résztvevőn, akik azon gondolkodtak, milyen ételt válasszanak maguknak. Az önkéntesektől ezután megkérdezték, hogy mennyit lennének hajlandóak fizetni az egyes ételekért, majd arra kérték őket, hogy hozzanak döntést, vagyis válasszanak is. Végül a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a résztvevők menyire érezték magabiztosnak a döntésüket.
Az eredményekből kiderült, hogy legjobb döntéseink a prefrontális kéreg működéséhez kapcsolódnak. A kutatás azt is megmutatta, hogy ezen és a mellette lévő területek közti kölcsönhatás határozza meg, hogy ki mennyire hoz magabiztos döntéseket.