Lassítja a szívritmust
Számos kutatás bizonyította már, hogy a meditáció és a légzéskontroll kulcsszerepet játszik a stressz kezelésében és a szívritmus szabályozásában, lassításában. Már 15 napnyi rendszeres gyakorlás elegendő lehet ahhoz, hogy meditálás közben mérhetően lassuljon a szívverésünk. Ráadásul nem is feltétlenül kell rá 20-30 percnél hosszabb időt szánnunk naponta.
Hatással van az agyműködésre
A meditáció fizikailag is hat az agyra, ezáltal gondolkodásmódunkra és hangulatunkra is. Egy amerikai kutatás szerint rendszeres meditáció hatására megváltozhatnak agyunkban az idegi kapcsolódások. A meditálással az idegsejtek "megedződnek", és bizonyos dolgokra, problémákra egy idő után másképp, kevesebb stresszel és szorongással reagálunk. Nem véletlen, hogy a depresszióban, kedélybetegségben, krónikus szorongásban szenvedőknek is gyakran javasolják, hogy meditáljanak. Némi gyakorlással elsajátítható, hogy ha stressz alatt állunk, viszonylag rövid idő alatt elérhessünk egyfajta nyugalmi állapotot.
Edzi a medencekörnyéki izmokat
Ha a meditációs rutinunknak a hasi légzés is része, akkor ez remek hír, mert ezáltal a medencekörnyéki izomzatunkat is megerősíthetjük. Ahogy kilégzés és belégzés közben megfeszülnek, illetve ellazulnak a hasizmok, a medence és a törzs izmait is megmozgatják, így a légzésgyakorlattal egybekötött meditáció pozitív hatásait alakunkon is tapasztalhatjuk majd.
Jót tesz a mellékvesének
A mellékvesében termelődnek olyan stresszhormonok, mint a kortizol vagy az adrenalin, és ha sokat stresszelünk, akkor jóval több termelődik belőlük, mint amennyire szükségünk van. Ha mindennap meditálunk, akkor a mellékveséinket is tehermentesítjük, ami segíthet egyensúlyba hozni a hormonrendszerünket.
Csökkenti a vérnyomást
A stressznek, a szorongásnak komoly vérnyomásemelő hatása van, éppen ezért a meditáció ezzel a problémával kapcsolatban is segíthet. Már 15 napi rendszeres gyakorlás elég lehet ahhoz, hogy mérhetően csökkenjen a vérnyomásunk.
Forrás: care2.com