Könnyebben megbocsájtunk másoknak, ha a másik kész megtenni az első lépést, vagyis ha bocsánatot kér, kártérítést ajánl fel vagy elismeri, hogy ő volt a hibás - állapították meg amerikai pszichológusok. Michael McCullough professzor, a kutatás vezetője szerint ennek hátterében az állhat, hogy ezek a gesztusok szociálisan "értékesebbé" teszik az agresszort, és csökkentik azt a félelmet, hogy a másik újra megbánthat minket.
A kutatáshoz kapcsolódó kísérletben összesen 356 fiatal férfi és nő vett részt, akikkel kérdőíveket töltettek ki, interjúkat készítettek, és egy rövid beszédet is kellett mondaniuk egy őket ért sérelemmel kapcsolatban. Végül 21 napon keresztül online követték őket, illetve azt a folyamatot, melynek során megbocsájtottak a másiknak.
Úgy találták, hogy a megbékélésre irányuló gesztusok és a megbocsájtás között nagyon erős a kapcsolat: minél erőteljesebb gesztusokat tett az agresszor, annál gyorsabban múlt el az áldozat haragja . A gesztusok hatására az áldozat véleménye is megváltozott, mind a kapcsolatról, mind az agresszorról.
A kutatás a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban jelent meg. A kutatók most további kísérletek kidolgozásán munkálkodnak, melyekkel azt próbálják megállapítani, lehetséges-e megerősíteni a kapcsolatokat ezeken a gesztusokon keresztül, illetve kialakítható-e a megbocsájtás egy olyan kulturális normája, mely az idegenekkel szemben elkövetett sérelmek hatásait is képes enyhíteni.