A régi mondás szerint a pénz nem boldogít, ám egy, az Emotion című folyóiratban nemrég megjelent kutatás ennek az ellenkezőjére jutott: igenis lehet kapcsolat az emberek társadalmi-gazdasági helyzete és aközött, hogy mennyire érzik magukat boldognak.
Most még jobban számít, mint 50 éve
A tanulmányt jegyző tudósok egy, az amerikai társadalom változásait vizsgáló felmérés adatait használták fel tudományos munkájukhoz. A korábbi kutatás 1972 és 2016 közt futott, 44 198 alany részvételével. A felmérésben többek közt a következő kérdést is feltették a válaszadóknak: "Mindent összevetve ön hogy érzi, hogy állnak manapság a dolgok? Ön nagyon boldog, elég boldog, vagy nem túl boldog?" A friss kutatást jegyző szakemberek a válaszadókat jövedelmük alapján csoportokba sorolták, majd megnézték, hogyan alakultak a válaszaik az évek múlásával.
A tanulmány vezető szerzője, Jean Twenge, a San Diegó-i Állami Egyetem pszichológia professzora a Fox Businessnek elmondta, hogy bizony a boldogság és a jövedelem kapcsolata határozottan erősebb lett az évtizedek múlásával - vagyis boldogabbak, akik többet keresnek. Azt is kiemelte, hogy az, mennyire érezzük magunkat boldognak, sokkal jobban összefügg a bevételünkkel most, mint mondjuk a hetvenes-nyolcvanas években. Tehát a pénz sokkal inkább boldogít , mint néhány évtizeddel ezelőtt.
A tanulmány szerzői nem határoztak meg konkrét éves fizetést, ami alatt az emberek már nem érzik boldognak magukat. "Más tanulmányokkal szemben, amelyek évi 75 ezer dollár feletti fizetéshez kötik a boldogságot, mi arra jutottunk, hogy a több jövedelem nagyobb boldogságot vont maga után - és ez még a nagyon magas éves jövedelemnél is így volt" - mondta a professzor.