Sarah Liu és Carsten Wrosch, a kutatás vezetői szerint ennek hátterében hormonális okok is állhatnak: ha valakinek csökken az önbecsülése, akkor a szervezetében megnő a kortizol hormon szintje. Ez visszafelé is igaz. A jelenség különösen erősen jelentkezett azoknál, akik depresszióra hajlamosak, illetve azoknál akik stresszes életet éltek.
"Az önbecsülés a testi és a lelki jól-léttel egyaránt összefüggésben áll, és ha valakinek a lelke rendben van, azt gyakran a fizikai betegségek is elkerülik" - mondta Liu.
A kutatók 147, 60 év fölötti önkéntessel dolgoztak együtt négy éven keresztül. Rendszeresen kikérdezték őket az önbecsülésükről és önbizalmukról, illetve vizsgálták a stressz , a depresszió tüneteit és, és mérték a szervezetük kortizolszintjét is. Egyértelmű összefüggéseket találtak: azoknál az időseknél, akiknél alacsonyabb volt a kortizol szintje, és jobban érezték magukat a bőrükben, ritkábbak voltak a betegségek is.
"Természetesen könnyű azt mondani, hogy az idősek menjenek és keressenek új barátokat , vagy találjanak egy olyan hobbit, ami emeli az önbecsülésüket, a megvalósítás ennél jóval nehezebb" - tette hozzá Liu. "Az egészségügyi szakemberek, a család és természetesen az egyén együttműködésére van szükség ahhoz, hogy javuljon valaki önbizalma. Még jobb módszer lenne az, ha egyszerűen megpróbálnánk megakadályozni, hogy az idősebbek elveszítsék az önbizalmukat."