A mánia legjellemzőbb tünete a kórosan emelkedett hangulat, amelyet az érintett életkörülményei nem igazán indokolnának. Az indokolatlanul is felfokozott érzelmi állapot és kirobbanó jókedv miatt a mániás személy nem is veszi észre, hogy valami gond van vele, ezért önszántából aligha fordul orvoshoz. Nézzük, a Health összefoglalója szerint hogyan ismerhetjük fel, ha egyik családtagunknál, ismerősünknél vagy akár saját magunknál fennáll a mánia lehetősége, milyen problémákkal társulhat ez az állapot, és milyen kezelési módszerek érhetőek el.
A mánia árulkodó jelei
Az eufórikus állapot mellett optimista - de gyakran irreális - tervek, pozitív jövőkép és fokozott önértékelés jellemzi a mániás személyiségzavarral élő személyt. Az érintett impulzív és szokatlanul energikus. Alvásigénye alacsony - akár napi 2-4 órára is lecsökkenhet az alvással töltött idő -, sokszor viselkedik meggondolatlanul és kockázatosan - például nagy összegeket ver el vagy kétes üzleteket köt -, és csapongó gondolatmenete miatt jellemzően követhetetlen a beszéde. Az emelkedett hangulat olykor ingerlékenységet, feszültséget, agresszivitást szül. Súlyos esetben már pszichózis is észlelhető, amely hallucinációkkal és/vagy téveszmékkel járhat.
A hipománia és a bipoláris személyiségzavar
A mánia súlyossága széles skálán mozog. A hipománia egy kevésbé intenzív és szélsőséges változat, amely szintén okozhat munkahelyi és magánéleti nehézségeket, mégis kevésbé észrevehető. A környezetnek leginkább csak az emelkedett hangulat, a fokozott teherbírás, valamint a megnövekedett alkotói vágy és készség tűnik fel. Ezzel szemben a súlyos mániás állapot esetén már inkább a hiperaktivitás és az agresszivitás dominál.
Amikor az energikus, eufórikus időszakokat időnként enerváltság és depressziós hangulat szakítja meg, akkor jó eséllyel mániás depresszióról, más néven bipoláris személyiségzavarról van szó. A bipoláris személy egy soha véget nem érő érzelmi hullámvasúton ül, amelynek során a mániás csúcspontok és a depressziós mélypontok váltakoznak. A depressziós fázisok a mániás epizódok szöges ellentétei: lehangoltság, pesszimista gondolatok, negatív jövőkép, alacsony önértékelés és fokozott aluszékonyság jellemzi.
A mániás epizód figyelmeztető jelei
Bár a mániás epizód - a felfokozott hangulat, a növekvő teherbírás és az emelkedett kreativitás miatt - elsőre vonzónak tűnhet, mégsem ajánlott szabadjára engedni ezeket a szakaszokat sem. Az impulzivitás miatt ugyanis könnyen bajba sorodja magát az illető, akár agresszív viselkedése, akár meggondolatlan döntései következtében. A szakemberek szerint azonban a mániás epizód indulása kiszámítható, könnyen megfigyelhetőek ugyanis az adott személyre jellemző, árulkodó előjelek. A mániás időszak kezdetére utalhat például, ha az érintett:
- a szokásosnál gyorsabban jár, beszél, cselekszik;
- zavart viselkedést és különös gesztusokat mutat;
- furcsa, ismétlődő szokásokat produkál (például egy dalt vagy bizonyos kifejezéseket gyakran, akár folyamatosan ismételget).
Hogyan kezelhető a mánia?
A mániás epizód során az érintett komoly veszélyt jelenthet környezetére és saját magára is. Kockázatos magatartása miatt elküldhetik munkahelyéről, elvesztheti családja megtakarítását, letartóztathatják, vagy akár kórházba is kerülhet. Bipoláris személyiségzavar esetén pedig 10-30-szor magasabb az öngyilkossági hajlandóság, mint a teljes lakosság körében általában. Éppen ezért fontos, hogy megfelelő kezelédhez juthasson a beteg.
A terápia egy szakember segítségének igénybevétele mellett antipszichotikus készítmények alkalmazására épül. Bipoláris rendellenesség esetén viszont nehezebb megvalósítani a gyógyszeres kezelést, a depressziós időszakok ugyanis antidepresszánsokkal enyhíthetők, ez azonban csak még nagyobb teret ad a mániának. Az érintettek terápiája során tehát folyamatos orvosi nyomonkövetés indokolt.
A gyógyszeres kezelést azonban nagyon fontos pszichoterápiával és életmódbeli változásokkal is kiegészíteni. A beteg állapotának javulásához például elengedhetetlen az elengendő mennyiségű alvás. Fontos továbbá, hogy a stressz a lehető legminimálisabbra csökkenjen az érintettek életében, ez ugyanis az egyik kiváltó és súlyosbító tényező a mániás epizódok tekintetében. Összességében tehát az az egyetlen járható út, ha megtanulunk együtt élni a mániával vagy a bipoláris zavarral, illetve rájövünk, hogyan javíthatunk a leginkább az állapotunkon.
A mánia és a bipoláris zavar kialakulásában egyébként a genetika, a családtörténet, a stressz és az agyműködésbeli különbségeink is szerepet játszhatnak. Egyes becslések szerint az amerikai felnőttek mintegy 3 százaléka érintett. Különösen a 18 és 29 év közötti fiatalok körében gyakori ez a probléma.