Ezért hazudunk a terapeutánknak

Bár a sikeres terápia egyik kulcsa az őszinteség, sokakkal előfordul, hogy hazudnak a velük szemben ülő szakembernek. Mi lehet ennek az oka?

"Megértem azokat, akik ezt csinálják, hiszen korábban én is elrejtettem a legmélyebb titkaimat a terapeutám elől. Akkor jöttem rá, mennyire megnehezíti a közös munkát a hazudozás, amikor én is terapeuta lettem" - írja a psychologytoday.com -on megjelent cikkében Kaitlin Kertesz klinikai szociális munkás.

Ahogy azt a szakember kiemeli, a terápiás ülés remek alkalom arra, hogy elgondolkodjunk életünk legintimebb részletein. Mindennek során a terapeuta a vezetőnk, az ő dolga, hogy akkor is továbblendítsen minket, ha már nem látunk kiutat jelenlegi helyzetünkből. Vannak azonban, akik ahelyett, hogy minden addig a szekrényben rejtegetett csontvázat felfednének, inkább csak a legszalonképesebb részleteket osztják meg a beszélgetések alkalmával. De miért hazudnak az emberek a terapeutájuknak?

Ha hazudunk a terapeutánknak, az megnehezíti a közös munkát.
Ha hazudunk a terapeutánknak, az megnehezíti a közös munkát. Fotó: Getty Images

Szégyen és nyereségvágy

Kertesz szerint az egyik leggyakoribb ok a szégyen: túlságosan kínosnak, zavarba ejtőnek érzünk bizonyos eseményeket ahhoz, hogy megnyíljunk velük kapcsolatban, és félünk, hogy elítélnek, lenéznek minket, így inkább hallgatunk. A szakember azt írja, a legtöbb esetben olyan történések miatt érzünk szégyent, amikről úgy gondoljuk - akár így van, akár nem -, hogy a mi hibánk.

Hogyan váljunk meg a pszichológusunktól ?

Ugyancsak gyakori, hogy valaki azért hazudik, mert azt érzi, nincs olyan kapcsolatban a terapeutájával, amely indokolná a teljes őszinteséget. Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy terapeutánk nem ítélkezik felettünk, hanem biztonságos és nyugodt közeget teremt, ahol bármi szóba kerülhet, sokkal könnyebben megnyílunk. Ha ez nincs meg, a hazugság veszélytelenebbnek tűnik, mint az önfeltárással járó sebezhetőség, szögezi le Kertesz.

Olyanok is vannak, akik - fogalmazzunk úgy - nyereségvágyból nem mondanak igazat a terápiás ülésen. Az esetek nagy részében a terápiának nem kell egy egész életen át tartania: a terapeuta figyeli, mennyit fejlődünk, alakulunk, változunk, és ha a látottak, tapasztaltak alapján úgy ítéli meg, hogy elértük a kitűzött célt, elenged minket. Sokan úgy gondolják, felgyorsíthatják ezt a folyamatot azzal, ha hazudnak, ferdítenek.

Mint azt Kertesz hangsúlyozza, a terápián mondottak valóságtartalma befolyásolja a terápia hatékonyságát: vagyis ha elhallgatunk, megszépítünk valamit, saját gyógyulásunkat akadályozzuk. "Azzal, hogy őszinték vagyunk, lehetővé tesszük a terapeutának, hogy a legsötétebb időkben is az oldalunkon legyen, és támogasson minket a változás felé vezető úton" - így a szakember, aki még egy fontos dologra felhívta a figyelmet.

"Ahhoz, hogy mély, bizalommal teli kapcsolat alakuljon ki a terapeutánkkal, időre van szükség. Ne legyünk tehát türelmetlenek: adjuk meg a lehetőséget, hogy kibontakozzon, megszilárduljon a kötelék. Ha túlságosan sietünk, és kötelességből már az első alkalommal megnyílunk, rossz élmény kapcsolódik majd az őszinteséghez, aminek számtalan negatív következménye lehet."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.