Álmainkban számos furcsa, gyakran teljesen értelmetlennek tűnő kép pörög le az agyunkban. Kutatók szerint az ébrenlét során tapasztalt élményeket és gondolatokat éljük tovább éjszaka a legváltozatosabb feldolgozásban. Bizonyos álmok azonban visszatérőek, és szinte mindenkinél előfordulnak időnként - az egyik leggyakoribb ezek között a fogak elvesztése és romlása. Miért álmodjuk ilyen sokszor ezt? A válasz a HVG Extra Pszichológia magazinban jelent meg.
Miért álmodjuk, hogy kihullanak a fogaink?
Az izraeli Ben Gurion Egyetem kutatói 210 önkéntes álmait vizsgálták meg. Két elképzelésük volt a fogakat érintő álmok kapcsán: az egyik szerint a fogazattal tényleg történik valami ilyenkor (például csikorgatja az alvó személy), míg a másik teória szerint pszichés okok állhatnak a háttérben, például magánéleti vagy munkahelyi gondok. A résztvevők az alvásaik után teszteket töltöttek ki, melyekből kiderülhetett, hogy mit álmodtak, illetve hogy szokták-e csikorgatni a fogaikat.
Az eredmények szerint a legtöbben a fogakat érintő álmot követően valamilyen konkrét fog- vagy szájproblémára panaszkodtak, ami valószínűleg éjszaka is kínozta őket. A rendszeres fogcsikorgatók azonban nem álmodtak arról, hogy kihullottak a fogaik, ahogy a stressztől szenvedők sem. Úgy tűnik tehát, hogy a korábbi elképzeléssel ellentétben nem a lelki, sokkal inkább a fogproblémák kapcsán jelentkeznek ezek a különös álmok.