Folyton attól fél, kimarad valamiből?

Aki attól retteg, hogy mindenki más valamilyen érdekes dolgot csinál nélküle, úgynevezett kimaradás-szindrómában szenved. A szakirodalomban "FOMO"-nak nevezett jelenség eredményeként az átlagosnál alacsonyabbnak érezhető a saját életminőség.

A kimaradás-szindrómásuk kevésbé kompetensnek, kevésbé önállónak és kapcsolathiányosnak érzik magukat - derül ki egy friss tanulmányból, amelyet a Computers in Human Behavior című szakfolyóiratban tettek közzé. Ami azonban a FOMO-ban szenvedőkből azonban jócskán profitál a Facebook: az elégedetlenkedők nagyobb hajlandóságot mutatnak a közösségi média használatára. Valószínűleg azért, mert szeretnék látni, miben nincs részük.

A jelenséget 2011-ben említették először a New York Times hasábjain, amikor is a szerző arról panaszkodott, hogy képtelen volt élvezni egy nyugodt estét otthon, mert a barátai a Twitteren, az Instagramon és egyéb szolgáltatások segítségével kürtölték világgá a saját fantasztikus programjukat okostelefonjuk segítségével. "Megdöbbentem, hogy eddig még egyetlen pszichológiai vagy kommunikációs tanulmány sem foglalkozott ezzel" - mondta Andrew Przybylski kutató, az angol Essexi Egyetem szakértője.

A kimaradás-szindróma mérésére Przybylski 32 változós kérdéssort töltetett ki 672 férfival és 341 nővel. Legtöbbjük az Amerikai Egyesült Államokban vagy Indiában élt, de a világ számos pontjáról érkeztek adatok. Végül a kutató 10 kérdésre szűkítette a FOMO-val kapcsolatos kérdőívet. Ezt követően a kutatók egy 2079 fős mintához, 22 és 65 év közötti egyesült királyságbeli lakosokhoz juttatták el a tesztet, és megkérdezték őket a közösségi média iránti elkötelezettségükről, az általános elégedettségükről és a másokkal való összeköttetéseikről.

Egyelőre nem tisztázott, hogy a közösségi média használata vezet kimaradás-szindrómához vagy fordítva. Przybylski szerint azonban a statisztikai analízisből kiderül, hogy a FOMO folytonos Facebook-ellenőrzésre sarkall. Valószínűleg az érzet erőssége és jellege egyénfüggő, de még az sem derült ki, hogyan változik az idők során.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy harmadik vizsgálat, amelybe 87 egyetemistát vontak be, azt találta, hogy az erősebb kimaradás-szindrómában szenvedők pozitívabb és negatívabb érzelmi élményt éltek át a Facebook böngészése közben. Ijesztő eredmény, hogy az érintettek hajlamosak voltak üzeneteket írni és e-mailezni vezetés közben. A kimaradástól való félelem tehát gyengíti az önszabályozást és a koncentrációt is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra