A közvélekedés szerint a bölcsek kiegyensúlyozott, nagytudású, idős emberek. A tudomány most ráerősített erre. Persze nem feltétlenül kell megöregedni ahhoz, hogy az ember bölccsé váljon, és a kor önmagában nem garantálja a bölcsességet, de segíthet a magas kor elérésében és a tiszta elme megőrzésében.
A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvostudományi Karának kutatói már korábban kifejlesztették azt a 28 elemből álló bölcsességskálát (SD-WISE-28), amelyet nagy nemzeti és nemzetközi felmérésekhez, biológiai kutatásokhoz és klinikai vizsgálatokhoz használtak a bölcsesség értékelésére. Azonban a hét elemből álló rövidített változat (SD-WISE-7 vagy Jeste-Thomas Wisdom Index) is megbízható és használható – ez derült ki az International Psychogeriatrics című folyóiratban publikált tanulmányból.
„A bölcsességmérést egyre gyakrabban alkalmazzák a mentális egészséget és az optimális öregedést befolyásoló tényezők tanulmányozására. Azt akartuk tesztelni, hogy egy mindössze hét elemből álló lista értékes információkat adhat-e a bölcsességről” – mondta Dilip V. Jeste, az egyetem pszichiátriai és idegtudományi professzora, a tanulmány vezető szerzője.
A bölcsesség hét eleme
Korábbi kutatások kimutatták, hogy a bölcsesség hét "összetevőből" áll: ez az önreflexió, a proszociális viselkedés (például empátia, együttérzés és altruizmus), az érzelmi szabályozás, a különböző nézőpontok elfogadása, a határozottság, a szociális tanácsadás (például racionális és hasznos tanácsok nyújtása másoknak) és a spiritualitás.
A legutóbbi tanulmány során egy online platformon keresztül 2093 (20 és 82 éves kor közötti) résztvevőt vizsgáltak. Az SD-WISE-28-ból kiválasztott hét állítás a bölcsesség hét összetevőjére vonatkozik, és egy 1-től 5-ig terjedő skála alapján sorolták be ezeket: az értékek a határozott egyetértéstől a teljes egyetnemértésig terjedtek.
Az SD-WISE 7 hét állítása a következő:
• Nyugodt maradok nyomás alatt
• Kerülöm az önreflexiót
• Szeretem, ha sokféle nézőpontból szemlélhetem az eseményeket
• Hajlamos vagyok elodázni a fontosabb döntések meghozatalát, ameddig csak tudom
• Gyakran nem tudom, mit mondjak az embereknek, amikor tanácsot kérnek
• A hitem belső erőt ad
• Kerülöm azokat a helyzeteket, amelyeknél tudom, hogy szükség lesz a segítségemre
„A megfelelő típusú kérdéseket választottuk ki, hogy olyan fontos információkhoz jussunk, amelyek nemcsak a tudomány fejlődéséhez járulnak hozzá, hanem a korábbi adatainkat is alátámasztják, amelyek szerint a bölcsesség összefüggésben áll az egészséggel és a hosszú élettartammal” – mondta Jeste.
A bölcsesség megvéd, mint az oltás
Jeste kifejtette: ahogy a COVID-19 elleni oltás megvéd minket az új koronavírustól, a bölcsesség segíthet megvédeni minket a magánytól. Vagyis hozzájárulhat ahhoz, hogy az elmúlt 20 évben megfigyelhető elmagányosodás, a növekvő számú öngyilkosságok és az opioidokkal való visszaélés terén valamelyest javuljon a helyzet.
A következő lépésként újabb vizsgálatokra lesz szükség, a lakosság genetikai, biológiai, pszichológiai és kulturális adottságait is figyelembe véve, a különféle mentális, fizikai és kognitív egészséggel kapcsolatos tényezőket is beleszámítva. Mindez létfontosságú lehet, mert „bölcsességre van szükségünk a túléléshez és az életben való boldoguláshoz" – összegezte a Brighter Side News-nak Jeste.