Egy új trend arra biztatja a tiktokosokat, hogy induljanak sétálni úgy, hogy nem hallgatnak közben se zenét, se podcastet, és nem is telefonálnak senkivel. Sokan arról számoltak be, hogy ez jó hatással van a mentális egészségükre - írja a Health.com.
@kenziethetexan silent walk movement @Mady Maio #fyp ♬ original sound - KENZIEELIZABETH
Volt, aki arról számolt be, hogy bár az első 30 perc maga volt a "rémálom", egy idő után segített abban, hogy önvizsgálatot tartson és kreatívan gondolkozzon. Más azt mondta, úgy érzi, ilyenkor kiélesednek az érzékszervei.
Dr. Rael Cahn pszichiáter szerint valóban van alapja ennek a trendnek, mivel a zavaró tényezők kizárása tényleg jót tesz az agynak. Cahn elmagyarázta, hogy a csendes séta úgy működik, hogy az agyat kizökkenti az "alapértelmezett üzemmódú hálózatból". Ez a kifejezés az agy azon képességére utal, hogy el tudja képzelni a jövőt, valamint képes a múltbeli élményeken merengeni, és álmodozni. Ez viszont nem teszi azt lehetővé, hogy az emberek teljes mértékben tudatában legyenek a jelen pillanatnak és az aktuális környezetüknek.
Ha azonban éppen ezt tesszük - például meditáció vagy séta közben a jelenre összpontosítunk -, az segít megállítani az agyat, hogy "folyamatosan csak magában fecsegjen" - mondta Cahn. Ezt a gyakorlatot mindfulnessnek nevezik, és akkor tudjuk élvezni az előnyeit, ha kizárjuk azokat a tényezőket, amelyek elterelik a figyelmünket a jelen pillanatról, úgy mint a zene vagy egy podcast. Ugyanakkor a gondolkodásunkból is ki kell zárni például az aggódást vagy a tervezgetést, amelyek inkább a jövőről szólnak.
Cahn szerint kutatások kimutatták, hogy a természetben való tudatos séta enyhítheti a szorongás és a depresszió tüneteit. Ha időt szánunk arra, hogy a jelenre koncentráljunk, az csökkentheti a vérnyomást és javíthatja az alvást is.
Adjunk neki egy esélyt!
Ugyan sokak számára egyáltalán nincs semmi különös a csendes séta ötletében, vannak, akiknek kihívást jelenthet. Vannak, akik tévénézéssel, zenével, podcastekkel akarják elterelni a negatív vagy depresszív gondolataikat; ilyen esetben érdemes szakembertől segítséget kérni. Ugyanakkor az is lehet, hogy valaki egyszerűen unalmasnak találja az ötletet. "Ez egy olyan dolog, ami el fog múlni, és csak egy kis kitartás kell hozzá. Az élmények gazdagsága és az érzékek elevensége egyáltalán nem unalmas, ha igazán jelen tudsz lenni" - mondta Cahn.
A szakemberek szerint már az otthonunkban is kipróbálhatjuk, ahogy fel-alá mászkálunk a lakásban, csendben, és a testünkre, a légzésünkre koncentrálunk. Akárhogy is, a lényeg, hogy az embernek legyen ideje arra, hogy a jelenre koncentráljon.