Sophie Scott agykutató korábban agyscanerrel vizsgálta azt a jelenséget, amikor mások beszédét utánozzuk: ilyenkor az agyi aktivitás főként azon területeken aktív, amelyek a testmozgással és a vizualizációval kapcsolatosak - számol be a BBC. Ez érthető is, hiszen ezen területekkel próbáljuk meg magunkat jobban beleélni egy másik ember érzéseibe és kommunikációs módszereibe. Ez a vizsgálat amúgy azért is hasznos volt, mert sikerült megállapítani, hogy mely területek felelősek az akcentusért és a szöveg artikulációjáért - ezek ugyanis igen fontos részét képezik hangbéli identitásunknak.
A kutató ezen kísérletből indult ki, amikor azt akarta megvizsgálni, hogy hangunkból mennyi információt lehet nyerni (az arcon látható jelekkel hasonlította össze). Arra kért namíbiai és angol embereket, hogy hallgassák meg egymás hangfelvételeit és próbálják megállapítani, milyen érzelmek rejlenek bennük.
A két csoport nyelvi határoktól függetlenül egyetértett abban, hogy az érzelmek legkönnyebben felismerhető indikátora a nevetés.
Az érzelmek legkönnyebben felismerhető indikátora a nevetés Scott számos dolgot kiemel a nevetéssel kapcsolatban: például azt, hogy a legtöbb nevetésnek semmi köze nincsen a humorhoz . Egy beszélgetés során ugyanis az nevet a legtöbbet, aki beszél, nem az, aki hallgatja. A nevetés ezért olyan "társasági érzelemnek" tűnik, ami segít összekapcsolni az embereket, akár vicces a nevetés tárgya, akár nem. Amikor ugyanis valakivel együtt nevetünk, ez azt jelzi, hogy kedveljük, egyetértünk vele vagy egy csoportba tartozunk, ezért a nevetés jól mutatja egy kapcsolat erősségét is. Ennek a fényében például érthető, hogy a párok miért nevetnek egymás viccein, miközben a körülöttük ülők faarccal hallgatják a beszélgetésüket.
A nevetés és a jókedv a párkapcsolatok stabilizálásának és megtartásának egyik legfontosabb pontja - akik képesek egymással nevetni, könnyebben tudják kezelni a konfliktusokat és a feszült helyzeteket, ennek köszönhetően képesek hosszabb ideig is együtt maradni. Más kutatások arra is rámutattak, hogy azok, akik tudnak együtt nevetni vicces videókon, nagyobb eséllyel árulnak el magukról személyes információt egymásnak, ezzel pedig nagyobb lesz köztük a kötődés. Ráadásul a nevetés hatására endorfin is termelődik, ami miatt a kötődés még erősebbé válhat.