Jóllétünk egyik elengedhetetlen feltétele, hogy szeressük önmagunkat - szögezi le dr. Deborah Khoshaba pszichológus a psychologytoday.com -on megjelent cikkében. A szakember szerint az önszeretet hatással lehet arra, milyen párt választunk magunknak, milyen kép alakul ki rólunk a munkahelyen, és hogyan birkózunk meg a problémákkal. Éppen ezért kiemelten lényeges, hogy mindenki megtanulja szeretni magát.
Elfogadjuk gyengeségeinket, és figyelünk a szükségleteinkre
Az önszeretet nem csak annyit jelent, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Egyfajta önbecsülésről van szó, amely a fizikai, pszichológiai és lelki fejlődésünket támogató cselekedetekből fakad. Dr. Khoshaba azt írja, ha tetteink folyamatosan erősítik bennünk az önszeretetet, akkor idővel elkezdjük elfogadni gyengeségeinket és megismerni erősségeinket. Nem lesz akkora szükségünk arra, hogy magyarázatot találjunk a hiányosságainkra, együttérzőbbek leszünk önmagunkkal szemben, és jobban tudunk összpontosítani a céljainkra, az élet értékeire. Egyre világosabban láthatjuk majd, hogy az életet csak úgy tudjuk a maga teljességében megélni, ha mi magunk teszünk ezért erőfeszítéseket.
A Brain & Behavoiur Research Foundation cikkében dr. Jeffrey Borenstein pszichiáter tovább árnyalja a képet. Mint kiemelte, aki szereti önmagát, az nagy figyelmet fordít a saját boldogságára, figyel a szükségleteire, és arra, hogy ne áldozza fel saját jóllétét mások öröméért. Dr. Borenstein úgy vélekedik, az önszeretet azt jelenti, hogy nem elégszünk meg kevesebbel, mint amit megérdemlünk.
Úton az önszeretet felé
Bármennyire csodálatos dolog is önmagunk szeretete, nem könnyű elérni ezt az "áldott állapotot". Dr. Khoshaba szerint fontos, hogy tudatosan álljunk hozzá a feladathoz, és adjunk időt magunknak a változásra. Segítségképpen egy 7 pontból álló listát is összeállított azoknak, akik elindulnának az úton.
- A szakember leszögezte: az első lépés az önszeretet felé, hogy magunkba mélyedünk, és megismerjük gondolatainkat, érzéseinket, azt, hogy mit akarunk. Legyünk tisztában önmagunkkal, és a jövőben igyekezzünk ennek a tudásnak megfelelően cselekedni. Ne azt nézzük, hogy mások szerint mi a jó nekünk!
- Az önszeretethez elengedhetetlen, hogy cselekedeteinket ne a vágyaink, hanem a szükségleteink határozzák meg. Aki szereti magát, képes lemondani a jó és izgalmas dolgokról, hogy helyettük valami olyannak adjon helyet az életében, amely erősíti, segíti a fejlődésben. Ennek köszönhetően eltávolodhatunk azoktól az automatikus viselkedésmintáktól, amelyek gyengítik az önszeretetet, megakadályozzák, hogy elengedjük a múltat, és akár még bajba is sodorhatnak minket.
- Dr. Khoshaba harmadik tanácsa, hogy óvjuk egészségünket. Figyeljünk oda a táplálkozásunkra, mozogjunk és aludjunk eleget, és töltsünk elég időt családtagjainkkal, barátainkkal, szerelmünkkel.
- Az önszeretet érdekében ne szégyelljünk határokat szabni! Amivel kapcsolatban úgy érezzük, fizikai, érzelmi és szellemi szempontból túlságosan kimerít minket vagy sokat árt nekünk, azt ne engedjük be az életünkbe.
- Csak azokkal az emberekkel törődjünk, akik pozitív hatással vannak ránk, segítenek minket, ha kell, és osztoznak örömünkben, bánatunkban. Semmiképpen se pazaroljuk az időnket olyanokra, akik miatt akár csak egy pillanatra is felmerülhet bennünk, hogy nem vagyunk értékesek.
- Bocsássunk meg magunknak - így hangzik dr. Khoshaba hatodik javaslata. Az önszeretet addig nem valósítható meg, amíg nem fogadjuk el, hogy nem vagyunk tökéletesek, és amíg minden hibánkért vagy hiányosságunkért büntetjük magunkat.
- Végül, de nem utolsósorban: legyen célunk. Ha arra törekszünk, hogy egészségesen és hasznosan éljünk, a döntéseinket is úgy fogjuk meghozni, hogy mindezen elgondolások megvalósulását támogassuk. Dr. Khoshaba úgy vélekedik, amennyiben azt látjuk, hogy teljesítjük, amit elterveztünk, egyre jobban szeretjük majd magunkat.
+1. HáziPatika-tipp: a szakember ajánlásait egy aprósággal mi is kiegészítenénk. Sokat segíthet önmagunk elfogadásában, ha összeírjuk, mit szeretünk a legjobban magunkban. A legtöbben sajnos hajlamosak arra koncentrálni, melyik az a külső vagy belső tulajdonság, amivel elégedetlenek, ezzel azonban csak lehúzzák magukat. Ha fókuszt váltunk, és összeszedjük előnyös sajátosságainkat, rájöhetünk, valójában mennyi okunk van szeretni magunkat - és mennyi okuk van másoknak szeretni minket.
Bármekkora közhely is, a saját magunkkal való kapcsolat életünk leghosszabb és legfontosabb kapcsolata. Éppen ezért, ha jól akarjuk magunkat érezni a mindennapok során, az önszeretet elengedhetetlen - és nem luxus, mint ahogy azt sokan gondolják.