Az ukrán menekültek néhány napja még teljesen normális, hétköznapi életet éltek, majd hirtelen egy háború közepén találták magukat. Biztonságuk érdekében hátra kellett hagyniuk az eddigi életüket: otthonukat, munkájukat, nem ritkán szeretteiket is. Ebben a hirtelen létrejött új helyzetben az eddigi jövőképük egy pillanat alatt hullhatott semmivé. Nemcsak azt nem tudják, hogyan folytatódik az életük, de azt sem, hol fognak aludni, mit fognak enni, és viszontlátják-e még a gyerekeiket, szüleiket, testvéreiket, barátaikat.
A történtek hatására egy nagyon beszűkült mentális állapot jöhet létre, mind az érzelmek, mind a gondolatok szempontjából, amely ráadásul állandó szorongást, félelmet eredményezhet. Ilyenkor minden pszichológiai támogatás életmentő lehet - hangsúlyozza Füredi Krisztián pszichológus. Ezért határoztak úgy a pszi.hu szakemberei - pszichológusok, pszichiáterek és mentálhigiénés szakemberek -, hogy támogatják a bajbajutottakat: az akut krízisre kínálnak segítséget legjobb szándékaik és tudásuk önkéntes és ingyenes felajánlásával.
Nehéz és hosszú folyamat
A szakemberek támogatásával az érintettek idővel képessé válhatnak arra, hogy új problémamegoldó eszközöket találjanak, és ezáltal könnyebben tovább tudjanak lépni. A jelen háborús helyzetből menekülőknél ez nyilván nagyon nehéz és hosszú folyamat, így fel kell készülni a hosszabb távú pszichológiai ellátásukra is. A programban egyébként jelenleg 200 szakember vesz részt, de a számuk folyamatosan nő. A szolgáltatás 10 nyelven érhető el.
További fontos részletekről, egyebek mellett az elérhető szakemberek listájával kapcsolatban ide kattintva tájékozódhatunk.