Kijelöl egy célt, amit el kell érnie
A legtöbben finoman szólva sem vagyunk hatékonyak a munkanap utolsó órájában. Már nem akarunk belekezdeni semmi újba, az óránkat nézzük, fészkelődünk, beszélgetünk a többiekkel. Randi Levin coach viszont azt mondja, a siker egyik kulcsa a munkanap céltudatos befejezése lehet. "Legyen bármilyen apró, de tűzzünk ki egy szakmai célt az utolsó egy órára is. Sokkal boldogabban zárjuk a napot, ráadásul másnap is hatékonyabbak lehetünk."
Megtervezi, mivel kezdi a következő reggelt
Sokan már a munkaidő első órájában megcsúsznak, mert hirtelen nem tudják, mihez fogjanak hozzá. Mire egyenesbe jönnek, eltelt a délelőtt fele, a produktivitás pedig oda. A szakértők azon a véleményen vannak, hogy ezt viszonylag könnyen elkerülhetjük, ha az utolsó munkaórában megtervezzük, mivel kezdünk másnap reggel . Nem kell az egész napot percre pontosan beosztani, ha a kezdő lökés megvan, sokkal simábban megy majd minden.
Nem (csak) a másnappal foglalkozik
Grant Scheiber, a Real Leaders üzleti magazin alapító szerkesztője szerint ugyancsak hatékony stratégia, ha az utolsó munkaórát nem csupán azzal töltjük, hogy átgondoljuk a másnap egy részét, hanem szánunk időt az aznap összegzésére is. "Mérlegeljünk, tekintsük át a kudarcokat, sikereket, akár kicsik, akár nagyok az eredmények. Ez igazoltan több örömöt okozhat, ezenkívül szakmailag is fejleszt" - tanácsolja.
Rendbe szedi az e-mail-fiókját
Minden egyes nap annyi elolvasásra, megválaszolásra váró e-mail ömlik ránk, hogy úgy érezhetjük, soha nem érünk a végére. És valóban nem fogunk, ha nem foglalkozunk velük rendszeresen - legalább napi egy órát. Grant Scheiber hangsúlyozza: az utolsó munkaóra tökéletesen alkalmas arra, hogy e-mail-fiókunkat megfelelő állapotba hozzuk. Természetesen az azonnali visszajelzést igénylő leveleket ne tologassuk eddig, de határozzuk el, hogy mindig úgy megyünk haza, hogy előtte átnézzük a "postát".
"Kíváncsiskodik"
A napi robot hamar kiölheti belőlünk a képességet, hogy bizonyos feladatokat kellő kreativitással oldjunk meg. Mi tehát a megoldás? Legyünk kíváncsiak! - mutatnak rá a szakértők. Az első pontban már hivatkoztunk Randi Levinre, most is az ő szavait idézzük: "Könnyen elfelejtjük, hogyan kell kíváncsinak lenni, pedig ez a sikeres emberek egyik legfontosabb tulajdonsága. A nap végén tegyük fel magunknak a kérdést, például egy általunk régóta halogatott projekttel kapcsolatban: hogyan tudnék máshogy tekinteni erre a feladatra, mi kellene ahhoz, hogy felébressze bennem a kíváncsiságot?"
Kapcsolatot épít
Az utolsó munkaóra kifejezetten alkalmas lehet arra, hogy új kapcsolatokat építsünk, vagy ápoljuk a már meglévőket. Ezt meg lehet tenni e-mailben, javasolja Grant Scheiber, de akár személyesen is. Remek alkalom lehet jelezni egy munkatársnak vagy éppen a főnöknek, hogy mennyire hasznos volt számunkra az utolsó, közösen abszolvált projekt. De felvethetünk új ötleteket, értekezhetünk jövőbeli tervekről is egy partnerrel, akivel pár hónapja valamiért megszakadt a kapcsolat.
Rendet tesz az asztalán
Apróságnak tűnik, pedig kutatások eredményei alapján nagyon sokat nyom a latban, hogyan hagyjuk ott a nap végén az asztalunkat. A Princeton University egy 2011-es tanulmányából például kiderült, hogy a káosz megnehezítheti a feladatokra való összpontosítást, az adatok feldolgozását. Ha kifejezetten rendetlenek vagyunk, lehet, hogy szükségünk lesz az utolsó munkaórára a pakoláshoz, de a legtöbb esetben erre azért elég 10-15 perc - a maradék időben pedig a fenti pontok közül mást is kipipálhatunk.
Forrás: rd.com