Több mint öt évre látja biztosnak a munkahelyét a magyar munkavállalók 62 százaléka. Egy évvel korábban ez az érték még 55 százalékon állt, vagyis egyre optimistábbak a magyar dolgozók - mutatott rá egy júniusi kutatás, amelyet a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián közösen készített.
Így alakult a stabilitási index
Az 1200 ember megkérdezésén alapuló, reprezentatív felmérés alapján képzett BNP Paribas Cardif munkaerőpiaci stabilitási index idén a második negyedévben 68 pont lett. Ez 2-2 ponttal alacsonyabb az előző negyedévhez és az előző év azonos időszakához képest is.
A stabilitási index azt fejezi ki egy 100 pontos skálán, hogy mennyire stabil a munkaerőpiac a munkavállalók szemszögéből, milyen lépéseket tennének meg annak érdekében, hogy megtartsák munkahelyüket , ha az veszélybe kerülne, illetve, hogy megérzésük szerint milyen könnyen találnának új munkalehetőséget.
Optimisták és bizakodók a munkavállalók
A felmérés szerint a munkavállalók - összhangban a járvány harmadik hullámának lecsengésével - a tavalyi adatokkal összevetve már jóval optimistábbak a mostani pozíciójuk megtartását illetően: a tavaly nyári 74 pont után idén júniusban már 80 pontot vett fel ez a részindex, ami jelentős javulásnak számít (bár a két évvel ezelőtt, ugyanebben az időszakban mért 92 ponttól még jócskán elmarad).
Az is pozitívumnak számít, hogy a dolgozók korábban még sosem bíztak ennyire abban, hogy könnyen találnának maguknak új állást: a mostani felmérésben regisztrált 60 pont az előző év azonos időszakában 58, 2019-ben pedig 57 pont volt.
Csökkent a motiváció
A kutatásban azonban arra is rámutattak, hogy az elmúlt évi stagnáláshoz képest némileg csökkent a jelenlegi munkahely megtartása iránt érzett motiváció : az előző három negyedévben mért 58, valamint az egy évvel ezelőtti 60 pont után most 56 pontot mértek. Ez is azt támasztja alá, hogy a munkavállalók már kevésbé aggódnak a mostani munkahelyük megtartása miatt.
A munkavállalók motivációjáról megállapították, hogy az előző év azonos időszakához képest 56-ról 46 százalékra esett azok aránya, akik ugyanannyi pénzért többet is dolgoznának. Azoké, akik nehezebb munkát is hajlandóak lennének elvégezni ugyanennyi pénzért, 51-ről 40 százalékra csökkent.