Abban az esetben, ha a munkavállaló külföldről utazik Magyarországra, jogszabály alapján jelenleg nincsen karanténkötelezettsége, sőt, ez még abban az esetben is irányadó, hogyha fokozottan fertőzött területről, így például Spanyol- vagy Görögországból tér valaki haza - idézte az infostart.hu Szűcs Lászlót, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédjét.
Noha a szakember szerint ez azt jelenti, hogy bárhonnan érkezünk haza, másnap már munkába állhatunk, számolni kell a munkavédelmi jogszabállyal is, amelynek egyik alapköve, hogy a munkáltató köteles biztosítani az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit. Szűcs László azt mondja, utóbbi alapján a munkáltató arról is kérhet információt, hogy hol töltöttük a nyaralást. Amennyiben pedig olyan országban voltunk, ahol fokozott járványveszély van, a munkáltató dönthet úgy, hogy csak egy későbbi időpontban jelenjünk meg a munkahelyen.
A munkáltató fizet a türelmi időre
Mint arra azonban Szűcs László felhívta a figyelmet, erre az úgynevezett türelmi időre a munkáltató fizet a munkavállalónak, még akkor is, hogyha az nem dolgozik, hiszen ez a munkáltató kérése. Abból kell kiindulni ugyanis, hogy az egészséges és biztonságos munkavégzési körülmények megteremtése a munkáltató kötelezettsége, szögezte le a szakember.
PCR-teszt: amikor a munkavállaló állja
Ugyanígy a munkáltató fizet, ha PCR-teszt elvégzését kéri a dolgozótól, és ezt köti ki feltételként a munkába való visszatéréshez. Ha viszont a dolgozó szeretne PCR-tesztet csináltatni a külföldről való hazatérés után, akkor annak a költsége már nem a munkáltatót terheli Szűcs László szerint.
Erősebb védettséget élvezhet az új típusú koronavírus delta variánsával szemben, aki átesett korábban a fertőzésen, mint akit védőoltással immunizáltak - derült ki egy nagy létszámú izraeli kutatásból.