Az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ESHRE) londoni éves konferenciáján közzétett tanulmányában Dr. Linden Stocker, a Southamptoni Egyetem szakértője bemutatta, hogy a műszakos munkavégzés kapcsolatba hozható a menstruációs zavarok és a csökkent termékenység (szubfertilitás) fokozott kockázatával.
Felborul a ciklus
Az összesen 119 345 nőt vizsgáló metaelemzésből az derült ki, hogy a műszakokban dolgozó nők esetében 33 százalékkal magasabb a szubfertilitás (csökkent megtermékenyítő képesség) gyakorisága , mint a normális munkaidőben dolgozó nők esetében.
Dr. Stocker így nyilatkozott a kutatás eredményeiről: "Bár kapcsolatot mutattunk ki a műszakos munkavégzés és a negatív korai reproduktív kimenetelek között, ez még nem bizonyít ok-okozati összefüggést. Emberek esetében a napi biológiai óra megváltoztatásának hosszú távú hatásait nagyon nehéz vizsgálni.
Az egyértelmű, hogy kutatásunkban a műszakokban dolgozó nők által tapasztalt alvászavar rövid és hosszú távú biológiai zavarokat okoz. A műszakokban dolgozók egészségtelen alvási higiéniával rendelkeznek, alváshiánytól szenvednek, és olyan tevékenységi szinteket alakítanak ki, amelyek nincsenek szinkronban biológiai órájukkal. Ha azonban eredményeinket további kutatások is megerősítik, az hatással lehet a műszakokban dolgozó nők reproduktív terveire."