A nárcisztikus személyiségzavar jóval több egyszerű önimádatnál vagy beképzeltségnél. Az érintettek többségének valójában a bizonytalan önértékeléséből fakad ez a sokak számára taszító viselkedés, és a manipulációt sem feltétlenül tudatosan űzik mesteri szinten. Nem lehet tehát kijelenteni egyértelműen, hogy minden nárcisztikus gonosz vagy rossz ember – ha azonban egy ilyen személyiséggel szeretnénk kapcsolatot ápolni, fel kell készülnünk arra, hogy sérülni fogunk lelkileg.
Fontos leszögezni, hogy bizonyos nárcisztikus személyiségjegyek minden emberben megtalálhatóak. Nem ördögtől való tehát, ha időnként dicsekszünk, irigykedünk valaki sikereire, vagy esetleg vágyunk a környezetünk elismerésére. Ha viszont személyiségzavarról van szó, akkor az adott ember szinte minden mozzanatát ezek a személyiségjegyei határozzák meg, és sokszor nincs is tudatában annak, hogy viselkedésével bánt másokat – vagy nem elég empatikus ahhoz, hogy ezzel érdemben foglalkozzon.
Így ismerheted fel, ha valaki a környezetedben nárcisztikus
Ahogy azt a PsychCentral ismertetője is kiemelte, a Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyvének 5. kiadása (DSM-5) kilenc kritériumot határoz meg a nárcisztikus személyiségzavar klinikailag diagnózisához, amelyből legalább ötnek igaznak kell lennie az illetőre. Ezek az alábbiak:
- túlzott önérzet;
- gyakori fantáziálás a korlátlan sikerről, hírnévről és hatalomról;
- különlegesség érzése, amely miatt megválogatják, milyen státuszú emberekkel kerülnek kapcsolatba;
- vágy arra, hogy csodálják őket;
- úgy érzik, joguk van kimondani és megtenni dolgokat, amelyeket a többség nem tehet;
- érdekkapcsolatok kialakítása;
- empátia hiánya;
- irigység másokra, vagy az a meggyőződés, hogy mások irigyek rájuk;
- arrogáns, gőgös viselkedés.
Ezek is jellemezhetnek egy nárcisztikust
A nárcizmushoz gyakran társul perfekcionizmus, manipulatív viselkedés és figyeleméhség is. Mivel a nárcisztikus személy rendszerint felsőbbrendűbbnek gondolja magát, másokat általában lebecsül.
Nagy szüksége van arra, hogy azt érezze, ő kontrollál, ez pedig könnyen átcsap kizsákmányoló magatartásba. Vágyik az állandó dicséretre, a kritikát azonban nehezen kezeli. Tetteiért jellemzően nem vonható felelősségre, és szabályosan retteg az intenzív érzések átélésétől.