A divatvilág által mesterségesen kreált, irreális testkép számtalan nőt hajszol bulimiához és anorexiához hasonló pszichés zavarok felé. A fiatal nők tekintélyes része meg van győződve arról, hogy egyedül a karcsú termet, a sovány testalkat teszi őket vonzóvá. Kutatások igazolták, hogy a vékonyabb testalkatú nőket 5-6 évvel fiatalabbnak gondoljuk az ugyanolyan arcú, de normál vagy túlsúlyos nőknél. A valóságos helyzet azonban - mint gyakran megtörténik - nem feltétlenül követi azt, amit ideálisként a média sugall - írja a hvg.hu .
Az evolúciónak köszönhetőek a pluszkilók
Ahogy régen a kövérség mutatta egy család jómódúságát, ma inkább soványságuk jelzi, hogy előnyös társadalmi pozíciójukból adódóan igénybe tudják venni a testük karbantartásához szükséges eszközöket. A valóságban azonban mégsem csak a vékony lányok tetszenek a férfiaknak. Angliában és más országokban végzett vizsgálatok szerint a férfiak azokat a nőket tartják a legvonzóbbaknak, akik testtömeg-indexüket (testsúly/magasság2 - a testsúlyt kilogrammban, a magasságot méterben kifejezve) tekintve a populáció átlagos, "normál" tartományában helyezkednek el (19-24), nem pedig a "szupervékonyakat" (15-20), akiket a média általában többre értékel.
A férfiak párválasztási preferenciáit éppen az evolúciós hatás téríti el a szupervékony vonalakat hirdető média kívánalmaitól: a túl sovány nők ugyanis veszélyeztetik a szaporodást. A nők növekedési pályájának egyik fő sajátossága, hogy lényegesen nagyobb zsírdepókat hoznak létre testük bizonyos részein (főként a csípőre és a comb felső részére), mint a férfiak. Ez felkészíti a szervezetet az anyai feladatok ellátására, azaz a terhesség és a szoptatás folyamán keletkező nagy energiaigény fedezésére - állítja Rose Frisch, a Harvard egyetem antropológusa.
Sokan úgy gondolják, hogy a telt vagy kövér testalkat a lustaság, a nemtörődömség következménye. Ezt a közkeletű vélekedést a reklámipar is erősíti, amikor azt sugallja, hogy a megfelelő étrend és életvitel mindenki számára lehetővé teszi a karcsúságot. Ez azonban nem igaz, hiszen a testsúly - akár a férfiaknál, akár a nőknél - nagyon erős genetikai szabályozás alatt áll. Kutatások szerint testtömeg-indexünket körülbelül 70 százalékban örököljük. Génjeink megszabják az alapanyagcsere intenzitását: egyesek gyorsan beépítik szervezetükbe a táplálékot, mások viszont gyorsan elégetik a bevitt kalóriákat, illetve eltérő preferenciákkal rendelkezünk a szénhidrátok és a zsírok fogyasztására is.
Aki a jelenleg uralkodó standardok értelmében nem tud karcsú lenni, máshol "erősíthet": azokat az (addig talán rejtett) tulajdonságait hozhatja felszínre, amelyek felkeltik mások érdeklődését. Bizonyára sok férfi van, aki inkább teltkarcsú, életvidám nőt választana, mint unalmas soványt. Végső soron itt az önértékelésen fordul meg minden: ha sikerül magunkat önmagunkkal elfogadtatni és megkedveltetni, előbb-utóbb mások is megkedvelnek minket - írja a HVG Extra Pszichológia legfrissebb számában Bereczkei Tamás pszichológus.