Egy 39 párral végzett kísérletsorozat arra is rámutatott, hogy ez a fájdalom azoknál a nőknél a legjelentősebb, akik kerülik az intimitást párkapcsolatukban. Férfiként tehát érdemes belegondolni, ha párunk nem akarja, hogy mellette legyünk az orvosnál, lehet, okkal kéri mindezt. A tanulmány a Social Cognitive and Affective Neuroscience szaklapban jelent meg.
A 39 heteroszexuális párral végzett kísérletsorozat során kérdőíves lekérdezéssel derítették ki, hogy mennyire keresik vagy kerülik el a közelséget és az érzelmi intimitást kapcsolatukban. Ezek után a női önkénteseket fájdalmas lézerpulzusokkkal bombázták, míg partnerük bent volt velük a teremben, majd ezt úgy is megismételték, hogy egyedül voltak. Mindeközben a nők agyi aktivitást EEG-vel figyelték valamint saját maguknak is pontozniuk kellett, hogy mennyire érezték erősnek a fájdalmat.
Dr. Katernia Fotopoulou, a kutatást végző egyik szakértő szerint az eredmények azt mutatják, hogy azok a nők, akik próbálták elkerülni az érzelmi közelséget, akik jobban bíztak magukban, mint férjükben és akik rosszul érezték magukat a kapcsolatukban , sokkal erősebben érezték a fájdalmat a többi nőhöz képest. Ezt az EEG-tesztek is megerősítették. Ilyen esetekben sokkal erősebb aktivitást tapasztaltak az agy azon területeiben, amely a testet fenyegető veszélyhelyzeteket észleli.
A University College London egyik szakértője, Dr. Amanda Williams hozzátette: ez egybevág olyan korábbi kutatásokkal, amelyek szerint a gyerekek erősebben érzik a fájdalmat szüleik jelenlétében, főleg akkor, amikor a szüleik még náluk is jobban aggódnak.