Ha egyszerűen szeretnénk megfogalmazni, a csökkent vágy azt jelenti, hogy bár a szex önmagában nagyjából kielégítő, a rá irányuló szándék viszont hiányzik. Nem elutasításról vagy fóbiáról van szó, inkább kedvetlenségről. Ilyenkor a párok szexuális élete egyhangúvá válik, függetlenül attól, hogy mindkét fél átélhet orgazmust.
Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre a témában, a nemek közötti megoszlás 70-30 százalékosra becsülhető, a nők gyakrabban érintettek.
Annak érdekében, hogy a vágycsökkenést elkerüljék, fontos, hogy a párok figyeljenek a kapcsolatukra, ne hagyják magukat elbizonytalanítani a saját vágyukat illetően. Inkább gondolják át, mikor mondanak igent egymásnak, mert a megfelelési igényből, bűntudatból létrejövő vagy érzelemmentes szexuális aktusok elmélyíthetik a problémát.
A csökkent vágy szexuálterápiája a szex szokásos forgatókönyvének megzavarását célozza. Ennek során azt szokták vizsgálni, feltérképezni, hogy mit jelent a pároknak a szex, mi a mondandója, üzenete. A másik gyakori kezelési mód az érzelemszabályozásos terápia, amely arra épül, hogy a pároknak minden érzelmet át kell, illetve át kellene tudniuk élni minden leosztásban.
A csökkent vágyról részletesen Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!