Egy problémás párkapcsolat az esetek nagy részében elég egyértelmű "tüneteket" produkál. Ha például valaki megcsalja a párját, akkor biztosra vehető, hogy ott valami nincs rendben. Vannak azonban olyan jelek, amelyeket, bár ugyanúgy bajra utalhatnak, jóval nehezebb azonosítani. Ezeket szedte össze - szakértők segítségével - a SELF magazin. Lássuk, mi az, amire mindenképpen oda kell figyelni!
Elsieti a dolgot
Ha a partnerünk az első randevú után azt mondja, hogy fülig szerelmes belénk, vagy két hónap együttjárást követően már az esküvőt tervezi, akkor kijelenthető, hogy túlságosan gyors tempót diktál. Folashade Adekunle párterapeuta szerint ez nem normális, és csak nagyon keveseknek tetszik, amennyiben tehát minket is rosszul érint a sietség, ne dugjuk a fejünket a homokba, hanem kezdjünk el foglalkozni a problémával.
Az őrült exek
Vannak kapcsolatok, amelyek rosszul végződnek. Ilyen esetben érthető, ha valaki nem feltétlenül szép szavakkal emlékezik meg a volt párjáról. Amennyiben azonban valaki az összes exét őrültnek bélyegzi meg, az már bőven elég ahhoz, hogy óvatosabbak és éberebbek legyünk vele kapcsolatban, hangsúlyozza dr. Gina Senarighi párkapcsolati tanácsadó.
Megrémít a dühe
Nincs olyan párkapcsolat, ahol ne lennének konfliktusok . A fontos az, hogyan kezeljük az összetűzéseket. Adekunle arra figyelmeztet, hogy ha a párunk olyan módon teszi ezt, amivel kényelmetlen érzést okoz, vagy egyenesen megrémít minket - például tányérokat tör vagy a falat csapkodja vita közben -, jobb, ha felkészülünk: elképzelhető, hogy a jövőben mi leszünk azok, akikben kárt tesz.
A hallgatás hiánya
Egy jól működő kapcsolat alapköve, hogy a felek meghallgassák a másikat, mutat rá a párterapeuta. Ha ilyen téren a partnerünkre abszolút nem lehet számítani, az bizony már megnyomhatja a fejünkben a vészcsengőt.
Nem akaródzik a bemutatás
Teljesen természetes, ha izgulunk amiatt, hogy majd be kell mutatnunk a párunkat a barátainknak. Elvégre azt szeretnénk, hogy kedveljék a választottunkat. Adekulne szerint az azonban már nem normális, ha kellemes izgalom helyett valamiféle meghatározhatatlan szorongást, kényelmetlenséget érzünk a találkozás miatt, és mindig eltoljuk az időpontját.
A barátok nem szívelik
Dr. Senarighi úgy véli, az is figyelmeztető jel lehet, ha a barátaink, miután megismerték, nem akarnak többet találkozni a párunkkal. A párkapcsolati tanácsadó azt javasolja, üljünk le a barátainkkal, és kérdezzük meg őket, mi az oka a húzódozásuknak. De legyünk felkészültek: nem biztos, hogy könnyű lesz végighallgatni a válaszukat.
Folyton együtt akar lenni
Szép dolog az összetartozás, de az, hogy valaki párkapcsolatban él, még nem jelenti azt, hogy teljesen fel kell adnia a függetlenségét, az egyéniségét, és minden percben a másikkal kell lennie. Amennyiben a párunk mégis ezt akarja, gondolkozzunk el, mennyire jó ez nekünk, és hogyan tudjuk őt meggyőzni arról, hogy kicsit változzon, tanácsolja dr. Senarighi.
Megnyugtatás mindenáron
Valamilyen szinten mindannyian bizonytalanok vagyunk, de nem egészséges, ha kizárólag mások megerősítésére támaszkodunk, hogy érdemesnek vagy szerethetőnek érezzük magunkat, mondja a párkapcsolati tanácsadó. Az a partner, aki ezt várja tőlünk, valójában nyomást gyakorol ránk, és közvetve tőlünk várja, hogy megoldjuk a problémáit, például az önbizalomhiányt vagy a társfüggőséget.