Az, hogy valaki aromantikus, azt jelenti, hogy nem, vagy csak nagyon kis mértékben érez romantikus vonzalmat mások iránt. Sokan úgy gondolják, hogy az érintettek szexuális vágyat sem éreznek (aszexualitás), ez azonban nem igaz, egyszerűen csak nem tudnak azonosulni azzal, ahogyan a romantikát a mai kultúrában ábrázolják, megjelenítik – írja a témáról szóló cikkében a Women’s Health .
Normál esetben tehát az aromantizmus nem egyenlő az aszexualitással , bár kutatási adatok szerint gyakran előfordulhat átfedés, vagyis az, hogy valaki nem érez se szexuális, se romantikus vonzalmat. Szakemberek egyébként úgy vélik, az aromantikus kifejezés használata a 2000-es évek elején terjedt el, méghozzá az aszexuális közösségből. „Akkoriban kezdtek el az online aszexuális közösségben arról beszélni, hogy a szexuális és a romantikus vonzalom két különböző dolog. Van, akit a szexuális és a romantikus kapcsolat is érdekel, mást viszont csak a szex, vagy csak a romantika, esetleg egyik sem” – magyarázta dr. Kristina Gupta, a Wake Forest University docense.
Demiromantikus vagy reciproszexuális
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az aromantizmuson belül megkülönböztethetőek bizonyos fokozatok, vagy, ha úgy tetszik, típusok. Ezek az alábbiak:
- grayromantikus vagy grayszexuális: tapasztalnak romantikus vonzalmat, de csak bizonyos helyzetekben, és nagyon ritkán.
- demiromantikus vagy demiszexuális: érzelmi kapcsolatra van szükségük ahhoz, hogy szexuális vagy romantikus vonzalmat érezzenek.
- lithromantikus vagy akoiromantikus: érezhetnek romantikus és szexuális vonzalmat mások iránt, de csak addig, amíg az érzéseik viszonzásra nem találnak.
- recipromantikus vagy reciproszexuális: ahhoz, hogy romantikus vagy szexuális vágyat érezzenek, szükségük van arra, hogy viszonozzák azokat.
Az, hogy egészen pontosan hogyan „néz ki” egy aromantikus kapcsolat, vagy mit „foglal magába”, az aromantikus személy egyéni határaitól függ. Vannak, akiknek a kapcsolatából teljesen hiányoznak a randevúk, az együttélés, az ölelkezés vagy éppen a szex, míg másoknál mindezek vagy néhány közülük a viszony részei.
Sajnálat helyett őszinteség
Amennyiben mi is érintettek vagyunk, fontos, hogy ne titkoljuk el a párunk elől énünk eme lényeges részét. Üljünk le vele, és mondjuk el nyíltan, mire van szükségünk, mit tudunk adni. Megérdemli, hogy tisztában legyen a helyzettel, és mi is megérdemeljük, hogy olyan kapcsolatban éljünk, ahol jól érezhetjük magunkat.
Ugyanúgy az őszinteség a kulcs akkor is, ha olyan emberrel vagyunk együtt, aki aromantikus. Alaposan kérdezzük ki őt az igényeiről, arról, miben segíthetjük, támogathatjuk őt. Amit viszont kerüljünk, az a sajnálat, aggódás, szánakozás. „Sokan azt hiszik, hogy aromantikusként az ember nem lehet boldog, vagy nem tud kiteljesedni az életben. Pedig ez nem így van. Vannak barátaim és családtagjaim, akiket szeretek, vannak hobbijaim, amelyeket élvezek, és olyan munkát végzek, amelyet nagyon kielégítőnek találok. A romantika az, amiben nem találok örömöt és beteljesülést” – nyilatkozta a Women’s Health-nek a 20 éves, aromantikus Claire.