Egy amerikai felmérés szerint közel 40 millión élnek szexmentes kapcsolatban - ez a szakértők szerint azt jelenti, hogy kevesebb, mint tíz alkalommal bújnak össze a párjukkal évente.
Természetesen nincsenek előírások arra, hogy mennyit kell együtt lenni, és egyénenként igen eltérő lehet a libidó, de a rendszeres szexuális élet előnyei egyáltalán nem elhanyagolhatóak. Az interneten nemrég elterjedt egy csalódott férj táblázata, amelyben a felesége kifogásait szedte csokorba. Mi kifogások helyett néhány lehetséges valós okot gyűjtöttünk össze.
Sok olyan gyógyszer van, amelyek sajnos káros hatással vannak a libidóra. Gyakran éppen az orális fogamzásgátló az, ami miatt ritkábban kívánja az együttlétet a nő, hiszen ez a szer vágyat is befolyásoló hormonokat tartalmaz. A vérnyomáscsökkentőknek, az antidepresszánsoknak, a nyugtatóknak és a refluxbetegség ellen felírt szereknek is lehet libidócsökkentő hatása. Olvassuk át alaposan a gyógyszerek tájékoztatóját, mielőtt elkezdenénk szedni őket. Bizonyos esetekben pedig az orvosunkkal is meg lehet beszélni a gyógyszerváltást.
A szex egyik legnagyobb ellensége a stressz: a mindennapok során olyan kihívásokkal találkozunk, melyek folyamatosan "felpörgetve" tartják a szervezetünket. A stressz miatt olyan hormonális hatások következnek be, melyek elnyomják a szexuális vágyat. Az pedig, hogy folyamatosan a laptopunkat, telefonunkat nyomkodjuk, szintén nem tesz jót. A szakemberek szerint tudatosan kell készülni az együttlétre. Tanuljunk meg valamilyen relaxációs technikát, de gyakran az is elég a megfelelő hangulat eléréséhez, ha veszünk egy forró, nyugtató fürdőt.
A menopauza előtti időszakban sok nő elveszíti a szexuális vágyát. A hormonok szintje megváltozik, emiatt a vágy is csökken, és egyéb kellemetlen tünetekkel is szembe kell nézni, ami szintén megnehezítheti az együttlétet. Jellemző például a hüvelyszárazság, mely fájdalmassá is teheti a behatolást. A lelki változások miatt pedig sok hölgy csökkenő önbizalomról, depresszióról számol be. A megoldás szerencsére viszonylag könnyű: hormonpótló gyógyszerekkel könnyen kiegyensúlyozottabbá válhatunk, de a rendszeres mozgás és az alternatív terápiák is segíthetnek abban, hogy átvészeljük ezt az időszakot.
A menopauza is lehet a kevés szex oka
Meglepő módon, a férfiak által szedett potencianövelő szerek gyakran éppen az ellenkező hatást váltják ki: annak ellenére, hogy azért veszi be ezeket valaki, hogy javuljon a szexuális élete, az eredmény mégis kudarc. A szerek ugyanis "felgyorsítják" a férfiak reakcióit, a nőknek pedig jóval több előjátékra lenne szükségük . Ennek sajnos könnyen csalódottság, eltávolodás lehet a következménye, ami a párok közötti bizalom elveszítéséhez vezethet (ez pedig szintén nem tesz jót a vágynak).
Sajnos egyre több olyan nő van, aki előnyben részesíti a szexuális segédeszközöket a valódi, hús-vér férfiakkal szemben. Ez ugyanis egyszerűbb, gyorsabb megoldást kínál, és a nők csak magukra figyelhetnek. A szexuális játékszereket érdemes időnként bevonni az együttlétekbe, hiszen színesíthetik azokat, de ha valaki csak ezekkel tud kielégülni, akkor mindenképpen szakorvosi segítségre van szüksége.
Jó néhány olyan krónikus betegség van, melynél a fájdalom, a fáradtság vagy a gyógyszerek mellékhatásai miatt nincs kedvünk a szexhez. Ezek közé tartozhat a fibromyalgia , a vérszegénység , a cukorbetegség, a sokízületi gyulladás, és természetesen a hormonális problémák (például a pajzsmirigybetegségek) is. Ha valaki úgy tapasztalja, hogy az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a libidója, érdemes egy szakorvosi vizsgálat segítségével kizárni az egészségügyi okokat!