Magyarországon már a hetvenes-nyolcvanas években is ismert volt a "leugrott egy cigiért a boltba"-jelenség: ilyenkor általában a férfi tűnt el, nyomtalanul. A mobiltelefonok és a chat-lehetőségek világában azonban a ghosting valóban terjed, hiszen a korábbinál sűrűbb az üzenetváltás a partnerek között, és ennek elmaradása minden korábbi kommunikációs formához képest feltűnőbb és nyilvánvalóbb. Míg a 19. században a levelezés volt divatban, és az üzenetváltás nem is lehetett napi szintű, így ha nem jött levél, akkor sokáig tanakodhatott a másik fél, hogy mi történt a levél(nem)íróval.
Ám ez a trend eléggé negatív, legalábbis a szociológusok szerint. Egy kutató úgy véli, hogy a "szellemmé válás" randizási szokásaink miatt alakult ki. Az internetes ismerkedés terjedésével a sok felületes kapcsolat felületesen is hal el. Amilyen gyors ugyanis a kapcsolatfelvétel, ugyanolyan gyors a vége is. Ugyanakkor Bastian Roet, szociológus nem tekinti ezt egyáltalán új jelenségnek. Inkább csak a technikai haladás miatt gyorsultak fel az események.
Az új szakítási módszerrel partnerünk egyszerűen nem válaszol üzeneteinkre
Nincs kedvünk konfrontálódni
A lap le is ír egy esetet. Egy diáklány nem válaszolt a barátja üzeneteire, és így gyakorlatilag véget ért a kapcsolatuk. A 27 éves fiatal nő ugyanis visszament a korábbi szeretőjéhez, de nem volt bátorsága ezt elmondani. Ez a tipikus "ghosting", ami a Focus szerint a tengerentúlról terjedt el. A ghosting a szociális inkompetenciánk és a túlterheltségünk vegyüléke - magyarázza szociológus. Kívülről nézve ez teljesen irracionálisnak tűnik, valójában azonban a "szellemmé váló" fél mérlegeli a szakítás előnyeit és hátrányait. Rendszerint nincs kedve a konfrontálódni, és ezért nem mondja ki, amit gondol.
Ez történt a bemutatott esetben is: a diáklány, aki "szellemmé vált", nem merte elmondani, hogy újra összejött a régebbi fiújával. Végül is az eset megoldódott, az otthagyott fél rájött, hogy nincs semmi keresnivalója a lánynál. Ám a történet még nem ért itt véget: a fiatal nő hamarosan újra szingli lett, és megismerkedett egy harmadik fiúval. Randevúzni kezdtek , ám egyszercsak a lány került ugyanabba a helyzetbe, amit korábban ő idézett elő: üzeneteire nem kapott semmilyen választ. Azóta látják néha egymást az egyetemen, de mindketten úgy tesznek, mintha semmi sem történt volna. Ekkor kezdte átérezni a 27 éves nő, hogy mit tett a másikkal, amikor faképnél hagyta.
Akár csak egy laza flört , akár egy tartós kapcsolat, a ghostingot Svenja Lüthge pszichológus egyszerűen gyávának tartja. Mint mondja, ez a módszer nincs tekintettel a másikra. Akit elhagynak, azt kérdezi magában, mit csinált rosszul, és még esélye sincs arra, hogy választ kapjon a kérdésére. Ez nem fair, ezt senki sem érdemli meg. Ugyanakkor vannak jelek, ha egy partner hajlamos a "szellemé válásra". Ilyen jel például, ha egy vita után hetekig nem jelentkezik, vagy egyszerűen csak a konfliktus elől menekül. "Mindenesetre csak örülhetünk, ha egy ilyen személytől megszabadulunk" - állapítja meg Lüthge.
A cikk a Focus Online összeállítása alapján készült.