A Mona Lisa-effektus létezik

A tudósok arra jutottak, hogy bizonyos festményeknél tényleg úgy érezhetjük: az ott szereplő alakok követnek minket a tekintetükkel, de a jelenségnek nevet adó Mona Lisánál ez nincs így.

Mintha követne a festmény tekintete

Nem kell ahhoz a múzeumok és kísértetsztorik rajongóinak lennünk, hogy valahol olvashassunk a Mona Lisa-effektusról, amelynek lényege, hogy sokan úgy érzik, mintha Leonardo Da Vinci 16. századi festményének tekintete követné őket, bármerre mennek is a helyiségben. A portré szemei nem mozognak, a hatás viszont érezhető - de nem a Mona Lisanál , amelyről a nevét kapta, állítják kutatók.

A Mona Lisa-effektus létezik, de nem a Mona Lisanál
Követ minket Mona Lisa tekintete?

Miért lehet olyan érzésünk, hogy a festményen lévő alak minket bámul?

Egy német tudós, Sebastian Loch és kollégája, Gernot Horstmann az i-Perception című tudományos folyóiratban publikálták a jelenségről szóló friss tanulmányukat. Azt írják, a Mona Lisa-effektus egy több évszázados optikai illúzión alapul. Mivel a festővásznak laposak, a festmények mélysége nem változik, de a fény-árnyék hatás trükkös összjátékának köszönhetően úgy tűnhet, hogy mégis.

Kiszámolták, hogy Mona Lisa nem is néz ránk

A kutatók 24 alanyt vontak be munkájukba. A megkérdezettek feladata nagyon egyszerű volt: a szakemberek egy monitoron megmutatták nekik a Mona Lisát, majd egy kis összecsukható vonalzót helyeztek különböző távolságra a képtől - 15 nagyítási verziót használtak, így néhányan a híres nőalak fejét látták, néhányan viszont csak a szemét -, és azt kérték az alanyoktól, hogy a kis vonalzón mutassák meg, szerintük hova néz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Akár életveszélyes is lehet, amilyen erővel egy műalkotás ránk hathat? A Stendhal-szindróma tünetei közt a műalkotások hatására érzett szédülés, zavarodottság, ájulás, gyors szívverés, szapora légzés és hallucinációk is szerepelhetnek. Hogy működik ez a furcsa pszichoszomatikus rendellenesség? Kattintson!

Összesen több mint kétezer ilyen véleménnyel a tarsolyukban a kutatók kiszámolták, hogy a Mona Lisa abszolút nem is néz ránk. Hanem ha előtte állunk, tőlünk átlagban 15,4 fokkal jobbra esik a pillantása. Márpedig ahhoz, hogy a jelenség működjön, 5 fokos szögön belül kell állni a szakemberek szerint.

Létező jelenség, téves név

A tudósok tehát azt állítják, hogy egyrészt létező jelenségről van szó, de az elnevezés téves. Másrészt pedig, hogy a dolog inkább rólunk, nézőkről szól: már a hatvanas években is kimondták pszichológusok , hogy bennünk, emberekben erős a vágy, hogy nézzenek minket, hogy valaki más számára mi lehessünk a figyelem középpontjában - függetlenül attól, hogy ismerjük-e az illetőt, vagy sem.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.